Karıncalardan Yola Çıkarken..

Neşe Topuz
Tarih Temmuz 29, 2021, 8:59 pm
2 mins

Nefis tezkiyesi denilen sistem ne için var?

Nefsi isteklerinle cihad etmek ve kontrol edilen değil kontrol eden olmak. Bir nevi kendini disiplin edebilen (takva) oto-kontroldür. Oto kontrolü olmayan insan zaaflarının hükmü altına girer ve onları İlah edinir.Ta ki bir gün onların peşinde, farkına bile varmadan kendi varlığını kurban edinceye kadar.
(Yeme-içme, uyku konuşma… herneyde aşırıya kaçıyorsan)

Karıncaların ne kadar çalışkan ve disiplinli olduklarını hepiniz biliriz. Ta ki karıncalar davranışlarını kontrol eden parazitlere esir düşünceye kadar. O güne kadar hiçbir sapma olmadan kolonisine hizmet eden karınca ciğer paraziti (liver fluke) diyede adlandırılan parazitlere yenik düşene kadar.
Bir karınca kolonisine yemek götürebilmek için arayışa başlar. Bu arayış esnasında kendisinden hemen önce o alandan geçen salyangozun salgısını bıraktığı yerden geçer. Ve “rızık” diye hemen o salgıyı kolonisine götürüp arkadaşlarıyla paylaşır. Dışarıdan lezzetli gözüken bu salgı karıncanın vücudunu ele geçirecek onu kendileri için bir yerleşim alanına çevirecek parazitlerin yumurtaları vardır.

İnek, koyun, keçi gibi hayvanların ciğerlerinde yaşamayı hedefliyen bu parazit sadece bu hayvanlardan birine yem olabilmek için bedenini ve beynini ele geçirdiği karıncayı ot veya çiçeklerde gezindirip yenilerek bahsi geçen hayvanların ciğer dokularına ulaşıp hedefine ulaşmış, onları sömürüp zayıf düşürürken acı da vermiş olur.

Bunu severim bunu sevmem dediğin şeylerde bile vücudunda taşıdığın bakterilerin izi var. Mürşidim HŞY’nin buyurduğu gibi “illede temiz düşünce”.. Vesvesenin sardığı bir beyni kimler yönetir kimbilir.
Kendi algısını kontrol edemeyen herkes muhakkak ki kontrol ediliyordur!
Bahsettiğim karınca gibi…

İnsan bedeni Allah’ın esmalarının bineğinden başka bir şey değil. Yeter ki aslı olmayan hırslara, manipülasyonlara, hayallere binek etmeyelim.

Aşk olsun..

Bir Sonraki Yazi

Teslim Ol Şükr Et..

Yorumlar

  • (not be published)