AZİM VE SEBATLA YÜRÜ

Tarih Temmuz 21, 2021, 9:55 am
8 mins

İnsan hayat yolculuğunda çeşitli şeylerle karşılaşıyor. Bazen olumlu bazen olumsuz…Önüne çoğu kez engeller çıkıyor. Başarıya ulaşmasında dış faktörlerden başka içinden gelen korku, güvensizlik, vesvese gibi durumlarla karşı karşıya geliyor. Herşeye rağmen insan azim ve sebatla yürümelidir, yani engelleri aşmada kesin kararlı ve istekli olmakla birlikte kararında yada sözünde direngen olmalı ve sonuna kadar götürmelidir. Hayatta olaylar ve işler karşısında kararlılık göstermek, sözünden ve kararından vazgeçmemek, dönmemek, bir işi sonuna kadar götürmek , bu hususta da direnmek çok önemlidir. Belirlenen hedefe ulaşmak için, bir yere varmak için, istediğini elde etmek için zor koşullar karşısında azimli olmak ve sebat etmek gerekir.
İnsan unutmamalıdır ki kararlılık ve çalışmakla işine odaklanan mutlu sona ulaşacaktır. Çok çalışmak ve başaracağına inanmak kişiyi başarıya ulaştıran en temel yoldur. Fakat şu da unutulmamalıdır ki gerçek başarı insana neşe veren ve hayatına anlam katan girişimlere kendini adadığında ortaya çıkar. Bu doğrultuda en büyük yardımcı azim ve sebattır. Onlar ne istediklerini çok iyi bilenlerdir.
Hz. Ali şöyle diyor : “ Azim ve sebat insanların en büyük yardımcısıdır “.
İnsanın atacağı her adımda önüne birçok engel çıkar. Hele bir de atılan adımlar hayır ve iyilik yolunda ise… Binbir sıkıntı ve çile seni bekliyor demektir. Seni engellemek isteyenler, yolunu kesmek arzusunda olanlar, sa hased edenler, mutlu olmana mani olanlar, beceremez deyenler, başaramaz , yapamaz…
Ama sen, ümitsizliğe düşme !
Güçlü bir irade ile adımlarını at !
Azim ve sebatla yürü !
Bil ki dünyada hiçbir şey azim ve sebatın yerini tutamaz !
İnsan yaşadıkça anlıyor ki, kendi kayığını kendin çekmezsen bir yerlere gidemiyorsun !
Karşılaşılan zorluklar ne kadar büyükse bunların üstesinden gelmek azim ve sebatla atılan kararlı adımlarla mümkündür.
Azim denildiği zaman yalnızca bir işte çalışmak durumu anlaşılmaktadır. Aslında her alanda azimli olmak önem arzetmektedir. Bir hatayı düzeltmek, bir yanlışı onarmak, bir haksızlığı gidermek, bir adaletsizliği onarmak, kırılan bir gönülü tamir etmek için de çabalamak da azimli olduğunun göstergesidir.
Azimli bir şekilde hareket etmek insanın yaşantısını olumlu etkilemesine yardımcı olur. Hayatın her alanında atılan adımda, gösterilen her çaba ve davranışta , aile içi ve dış ilişkilerde azimli olmanın, sebatlı yürümenin önemi anlaşılmaktadır. Azmin değerini bilmek ve ona göre hareket etmek insana çok şeyler kazandırır.
Şunun da bilinmesi gerekir ki neye ve nasıl azmedileceği da çok önemlidir.
İnsani ilişkilerin olumlu yönde gelişmesi için, doğruların ve iyiliklerin kazanması için azimli ve sebatlı hareket etmek gerekir. Bilinmelidir ki her zaman azimli olan mutlaka kazanır. Azim hedefe varmanın, başarmanın anahtarıdır. Bir işi azmeden ve ona ciddi sarılan kişi başarıya ulaşır.
Azimli olmak için, en başta inanmak, sonra gayret, mücadele ve kararlılık gerekir. Hiç şüphesiz ki azim insanı hayata bağlar, yaşama sevinci artırır, canlı ve güçlü kılar. Aslında azim insanın amacı için zorlukları göze alması demektir.
İskoçyalı yazar Samuel Smiles : “ Dünyada insana yardım eden tek şey tesadüf değil, azim ve sebat’tır ”.
Bilinmelidir ki azimli insanlar kolay kolay zorluklara boyun eğmezler. Amaçlarını gerçekleştirmek için her yolu denerler. Her türlü sıkıntılara, zorluklara göğüs gerip, iyi bir mücadele örneği verir, azim ve gayret gösterirler. Mutlaka disiplinli çalışıp, emek verirler, çaba gösterirler ve sonunda başarıya da ulaşırlar.
Ünlü yazarımız Yahya Kemal Beyatlı ‘nın dediği gibi : “ Güçlü olan, yenilmeyen yalnız azimdir “.
İnsanlar genellikle kısa zaman içerisinde zorluk çekmeden, yorulmadan, ter dökmeden kazanmak veya bir yere varmak isterler. Beklemediği bir olumsuz durumla veya bir engelle karşılaştığında, ya da yenilgiye uğradığında hemen hayata küser, umutlarını kaybeder ve mutsuz olurlar. Oysaki hedefe ulaşmak, amacına varmak bazen hiç de kolay olmuyor. Bundan dolayı yapmak istediğin iş hakkında iyice araştırma yapmalı, düşünce süzgecinden geçirmeli, ehli olanlarla danışmalı, düzgün bir hazırlıkla yola çıkmalıdır insan.
İnsan unutmamalıdır ki ümitsizlik hastalığının şifası azim ve sebattır !
Fransız yazarı Victor Hugo : “ Azim, tüm zaferlerin sırrıdır “.
Evet, zaferlerin sırrı azimdedir. Azim ve sebat bir güçtür. Öyle bir güç ki insanı başarıya ve amaca ulaştırır. Arzu ve istekleri gerçekleştirir. Övgü veya ödül kaygısı olmaksızın tutkuyla ve azimle yürümelidir insan. İnsan bilmelidir ki başarıya giden kısa bir yol yoktur.
Başarı sadece istemekle elde edilen bir şey değildir. Mutlaka bu yolda ısrarcı, istikrarlı ve disiplinli olmak gerekir. Hayat yolculuğu hiç de kolay değildir. Zorlu bir yolculukta yürür insanoğlu. Herkesin bir hayali, bir hedefi vardır. Ulaşmak istediği yere zorlu yolları aşmak gerek. Bazen inişler ve çıkışlar birbirini izlerken, tehlikeli yolları da geçerek ilerlemelidir insan. Bu doğrultuda azim ve sebatla hareket eden insanlar er ya da geç varmak istedikleri yere ulaşabilir.
Azim olmadan hiçbir başarı sağlanamaz !
Fransız bilim adamı Louis Pasteur : “ Beni hedefime götüren sırrı anlatıyım. Benim gücüm sadece azimde yatıyor “.
Ey insan, azim ve sebatla yürü, ilerle…

2 Comments to: AZİM VE SEBATLA YÜRÜ

 1. Temmuz 22nd, 2021

  ALLAH bizi da cümlemızi öyle AZİM ve Sebatla yürüdüb ilerletsın. ALLAH senden razi olsun. EYVALLAH EYVALLAH…

  Cevapla
 2. İbrahim İslamoğlu Kuşta

  Temmuz 24th, 2021

  Esselamu’aleykum Eyüp Abey. Yazını okurken aklıma : “Sanki yedim Camii” geldi. Istanbul’un Fatih ilçesinde: “Sanki yedim Camii”-diye bir Cami’si var. Küçük ama çok güzel, huzurlu ve şirin bir Camii…Osmanlı döneminde, geçimi ortahalli birisi tarafından yaptırılmış…Cami’yi yaptıran adam: ” Bir gün ben de bir Camii yaptıracağım” niyetini koymuş. Para biriktirmeğe başlamış…çarşı-pazar’da birşey gördüğü zaman almazmiş, içinden “sanki yedim-yani farz et ki yedim” diye düşünürmüş ve o parayi kenara koyarmış-biriktirirmiş…öylece 20 yıl biriktirdiği parayla, bir Camii yaptırmış ve Camii’nin ismi: “Sanki yedim Camii”-olmuş…Demek ki bu misal da bize, yazında yazdığın gibi AZİM VE SEBAT’ ın ne kadar önemli ve gerekli olduğunu bize gösterir…AZİM yani kesin kararlılık ve SEBAT yani bir işi sonuna kadar direnip götürmek…çok önemli…ALLAH ‘azze ve celle, bizlere ALLAH’IN Razı olacağı ve İnsanlığa Hayırlı İşler Yapmamızda AZİM ve SEBAT gösterip, çalışmamızı Nasib Eylesin…ÂMÎN…ALLAH daha nice Hayırlı, Faydalı Yazılar yazmanda AZİM ve SEBAT göstermeni Nasib Eylesin, Eyüp Abey…Saygılar

  Cevapla

Yorumlar

 • (not be published)