Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak

Giray Karagöz
Posted on Mayıs 03, 2020, 1:00 am
3 mins

Son günlerde bu cümleyi çok duyar olduk. Koronavirüs’ün etkilerinden biri de sosyal hayatımızdaki yavaşlama oldu. Tanıdıklarımızla, sevdiklerimizle zorunlu olarak aramıza bir mesafe girdi. Zor bir süreç yaşıyoruz ama çok şükür tünelin ucu göründü, hatta ışık büyümeye başladı, elhamdülillah.

Mübarek Ramazan ayı başladı. Cenab-ı Allah, yaptığımız ve izin verirse yapacağımız tüm ibadetleri kabul buyursun. Bu dönemde yapabileceğimiz en basit ibadet ise kalp kırmamak, insanlara güzel bir şekilde yaklaşmaktır.

Aslında başlıktaki cümleye olumlu tarafından bakmak gerekiyor. Sevgimizi, saygımızı artırabilirsek ‘hiçbir şey eskisi gibi’ olmaz. Birbirimize daha anlayışlı, daha sıcak yaklaşabilirsek eskisi gibi olmaz. Bu toprakları mayalayan Yunus ne diyor dizelerinde:

Ben gelmedim kavga için,
Benim işim sevgi için,
Dostun evi gönüllerdir,
Gönüller yapmaya geldim.

İşimiz sevgi ile olsa- olursa, gönüller yapabilsek- yapabilirsek, normal hayata başladığımız günden itibaren hiçbir şey eskisi gibi olmaz. İdrak ettiğimiz bu mübarek ayda inşallah gönüller biraz törpülenir, boşuna yapılan kavgalar unutulur. İnsanız, elbette hata yapacağız. Ama hata yapmadan önce bu günleri düşünür ve ona göre hareket edebilirsek bakın, sevgi tohumlarının gönüllere nasıl ekildiğini göreceksiniz.

Biraz daha sevelim birbirimizi, biraz daha sarılalım, biraz daha birlik olalım ki hiçbir şey eskisi gibi olmasın.

Şimdi gelelim asıl yapmamız gereken bir diğer şeye. O da sabırlı olmak. Evet, çok uzun zamandır evlerimizdeyiz ve evlerinde bunalan insanlarımız var. Korunmak için ilk önlem evlerimizde kalmak ve çok şükür ekseriyetle evlerimizde kalıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Japonya’ya ait bir adada ikinci dalga şüphesi başladı. İdarecilerin bilgisizliği nedeniyle halka yapılan çağrı neticesinde insanlar sokaklara çıktı, kısacası eski hayatlarına geri dönebileceklerini sandılar ama şu anda durum kritik. Ve dün… İspanya’daki üç büyük şehirde halk sokaklara çıktı. Kiminin yüzünde maske vardı, kiminde yoktu. Avrupa’daki ölüm oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan İspanya’da bu denli insanın sokağa çıkması da haliyle düşündürüyor.

Amacım kesinlikle korkutmak ya da bir algı oluşturmak değil. Sadece çok dikkatli olmamız gereken bir dönemdeyiz. Sabrın sonu selamettir. O yüzden bir süre daha evlerimizde olalım. Dışarıda geçirdiğimiz zamanı çok kısıtlı tutalım. Bu da geçer diyelim ya Hu…

Yorumlar

  • (not be published)