Biz Balkanlara Hasret, Balkanlar Bize

Giray Karagöz
Tarih Ekim 10, 2018, 10:57 pm
4 mins

Balkanlar dendiği zaman herkesin aklına mutlaka Osmanlı gelir. 500 yıla yakın bir zamandır bölgedeki huzuru sağlamıştı Osmanlı Devleti. Komşuların birbiriyle geçimi muazzamdı. Türk, Arnavut, Boşnak, Sırp, Makedon muazzam bir birliktelik vardı. Ta ki Fransız İhtilali’nden çıkan milliyetçilik akımına kadar. Her milletin kendi kaderini tayin etme düşüncesi hızla yayıldı ve Balkanlar, cânım Balkanlar 1912 yılında Osmanlı Devleti’nin elinden çıktı.

Sonra ne mi oldu? Üsküp doğumlu usta şair Yahya Kemal Beyatlı’dan dinleyelim:

“Hicretlerin bakıyyesi hicranlı duygular…

Mahzun hudutların ötesinden akan sular…”

 

İşte bölgedeki Türk halkı, yıllarca ekmeklerini, sofralarını, dertlerini ve tüm sıkıntılarını paylaştıkları komşuları tarafından istenmemeye başladı ve hicranlı duygular içerisinde doğdukları ve doydukları toprakları terketmeye başladı. Kabadayı gibi türeyen çetecilerin yaptıkları ise artık Türk halkının canını bezdirmişti.

 

Beyatlı Balkanlara öylesine sevdalıydı ki, her şiirinde mutlaka Balkanların esintisini yüreğinizde hissediyorsunuz. Bizler için de öyle. Ne zaman Balkanlara gidilse, ne zaman bir zamanlar Osmanlı’nın vilayet yaptığı Üsküp, Saraybosna, Priştina gibi şehirlerine gitsek insanın yüreği titriyor. Dönüşünüzde de yüreğiniz burkulur. Sanki “Gitmeyin! Bizleri tekrar bunların ellerine bırakmayın” der gibi dert yanar cânım Balkanlar. Ve ne zaman dönseniz bir parçanızın orada kaldığını hissedersiniz. Sanki size ait bir şey kalmıştır orada. Ve yüreğinizin oralarda kaldığını hissedersiniz.

 

Fakat şimdi?

 

Siyasete çok fazla girmek istemiyorum ama sözde büyük güçler, kendi ellerini kana sokmak istemedikleri için Balkanlardaki ülkeleri karıştırmanın derdinde. Zaten Osmanlı’dan sonra bölgede huzur kalmadı! Bunun aksini iddia edecek ve kanıtlayacak bir kişi çıkabilir mi ki? Yunan Arnavut’a ve Makedon’a, Bulgar Türk’e ve diğerlerine, Makedon Arnavut’a ve Yunan’a, Arnavut Sırp’a, Sırp Arnavut’a, Boşnak hem Arnavut’a hem Sırp’a düşman durumda. Eee? Hangi ülke kaldı geriye? Üstüne üstlük her ülkenin bir rüyası var. Sırbistan’ın Büyük Sırbistan, Yunanistan’ın Megali İdea’sı gibi. Bunun yegane sebebi kendilerini büyük zanneden devletlerdir. Ne acıdır ki bu ülkeler Balkan devletleri üzerinde istedikleri gibi oyun oynayabiliyorlar. Bugün Amerika, Rusya’nın desteğini her zaman almış Sırbistan’ın her yerde karşısında. Kosova ve Bosna örneklerini inkar edebilecek var mı?

 

Ey kendini büyük zanneden güçler! Çekin kanlı ellerinizi kardeşlerimizin üzerinden! Tarihte yalan yanlış şeyler uydurup onları birbirine düşürmeyin. Bir de Türkiye düşmanı yapmaya çalıştınız herkesi ama tutmadı bu oyun. Neden biliyor musunuz ey küçük güçler? Siz ne kadar büyük olursanız olun, bizim gönül bağımızı hiçbir şekilde koparamazsınız. Biz ekmeğimizi, soframızı bölüştük onlarla. Ya siz? Avusturya- Macaristan İmparatorluğu bölgede var olduğundan beri acı vermekten başka bir şey yapmadınız ve yapmayacaksınız.

Bir Sonraki Yazi

Prekaz

Yorumlar

  • (not be published)