Dünya Yabende

Öne Çıkan Başlıklar

Almanya’dan Türkiye Açıklaması
Alman hükümetinden, Türkiye ekonomiside yaşanan gelişmelere için değerlendirme geldi. Hükümet sözcüsü, Türkiye’nin istikrarlı bir ekonomiye sahip olmasının önemine vurgu yaptı.
Lübnan’dan Türkiye’ye Destek
İran ve Katar’dan sonra Lübnan da Türkiye’ye TL desteği için kampanya başlattı. TİKA Başkanı Serdar Çam sosyal medya hesabından Lübnan’da
Sibirya’da 40 bin Yıllık Tay Fosili Bulundu
Rusya’nın Sibirya bölgesinde 40 bin yıl öncesinden kaldığı tahmin edilen bir tayın tamamen korunmuş fosili bulundu. Siberian Times’ın haberine göre,
Ermenistan Azerbaycan Sınırında Çatışma Çıktı
Ermenistan-Azerbaycan sınırında Ermeni askerler ateşkesi ihlal etti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Nahcivan’da Ermeni askerlerin ateşkesi ihlal ederek Azeri sınırına
İran’dan ABD’ye Türkiye Tepkisi
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump’ın NATO üyesi Türkiye’nin ekonomisine yönelik açıklamalarını “utanç verici” olarak niteledi.
0 view 2 mins
Yabende

Güney Kore Devlet Başkanı Moon ile Kuzey Kore lideri Kim, eylül ayında yeniden bir araya gelecek.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, eylül ayında Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da bir araya gelecekleri açıklandı.

Yonhap ajansının haberine göre, iki ülke üst düzey temsilcilerinin, bugün sınırında bulunan Panmunjom Ateşkes Köyü’nde gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, “Pyongyang’da eylül ayında Koreler arası bir zirve düzenlenmesi konusunda mutabık kaldık.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, iki ülke lideri arasında nisan ayında yapılan görüşmenin ardından yayımlanan ortak bildiriye de atıfta bulunularak, “Panmunjom Deklarasyonu’nun uygulanma durumunu gözden geçirdik ve daha aktif uygulanması ile ilgili konularda samimi şekilde istişarelerde bulunduk.” denildi.

Zirvenin tam tarihine ilişkin bilgi paylaşılmadı.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon ve Kuzey Kore lideri Kim, 27 Nisan’da iki ülke sınırındaki Panmunjom Ateşkes Köyü’nde bir araya gelmişti.

Zirve sonunda yayımlanan ortak açıklamada, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması ve mevcut ateşkesin kalıcı bir barış anlaşmasına dönüştürülmesi için görüşmelere başlama konusunda anlaşmaya…