Dünya Yabende

Öne Çıkan Başlıklar

Trump, göçmen karşıtı son politikasını Almanya örneği ile savundu
ABD Başkanı Donald Trump, giderek sertleşen kendi mülteci politikası nedeniyle ülkesinde aldığı eleştirilere, Almanya’ya mülteci politikası üzerinden yüklenerek yanıt verdi.
Vladimir Putin Avrupa’nın Ortasındaki Nükleer Tesisi Güçlendiriyor!
Yeni ortaya çıkan uydu görüntülerini analiz eden uzmanlar, Avrupa’nın ortasındaki Rus toprağı Kaliningrad’da yer alan nükleer tesisin güçlendirildiğini öne sürdü.
Kabil’de ikinci DEAŞ saldırısı: 19 kişi öldü
Taliban militanları ve Afganistan hükümeti arasında imzalanan geçici ateşkesin son gününde düzenlenen intihar saldırısında 19 kişi hayatını kaybetti, 49 kişi
Donald Trump’ın talimatı ABD’yi karıştırdı!
ABD Başkanı Donald Trump’ın, Güney Kore ile birlikte yürütülen askeri tatbikatları durdurma kararının Pentagon’da memnuniyetsizlikle karşılandığı iddia edildi. Amerikan medyasında
Resmen açıkladı: Harekete geçtik, vuracağız!
İsrail Başbakanı Netanyahu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile telefonda görüştü. Netanyahu görüşmelerinde ülkesinin
0 view 2 mins
Yabende

Birleşmiş Milletler Suriye’nin yeni anayasasını hazırlayacak komisyonun kurulması için devrede. Cenevre’deki görüşmeye Türkiye, Rusya ve İran katılıyor.

Birleşmiş Milletler’in Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, 7 yıldır iç savaşla boğuşan Suriye için yeni bir anayasa hazırlanması amacıyla Cenevre’de bir toplantıya ev sahipliği yapıyor.

Toplantıyla ilgili Mistura’nın ofisinden yapılan açıklamada, Türkiye, Rusya ve İran’dan üst düzey yetkililerin görüşmeye davet edildiği belirtildi. Toplantının ilk günü ikili görüşmelere ayrıldı. Salı günü ise genel görüşmeye geçilecek. De Mistura’nın Suriye hükümetinden yetkililer ve muhaliflerle de ayrı olarak görüşmek istediği belirtiliyor.

Görüşmelerin hedefinde Suriye’nin yeni anayasasını hazırlayacak olan komisyonun kurulması var. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın komisyon için 50 isimlik bir liste sunduğu belirtiliyor.

Cenevre’deki görüşmelerin ardından De Mistura İngiltere, Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan ve Amerika Birleşik Devletleri’nden yetkiliklerle de istişarelerde bulunacak. Bu görüşmelerin gelecek hafta gerçekleşmesi bekleniyor.

Surye’deki krize Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında çözüm bulma çabalarından şu ana kadar somut bir sonuç alınamadı. Çözümsüzlüğün başlıca nedenleri arasında Şam yönetiminin siyasi geçiş süreci ve…