Ekonomi Yabende

Öne Çıkan Başlıklar

F-35’ler Haziran’da Türkiye’de
Lockheed Martin firması tarafından üretilen ve Müşterek Taarruz Uçağı programı kapsamında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülkenin bir araya gelerek
Çelik İhracatında Sorunlara Rağmen Sonuç Olumlu
Geçtiğimiz yıl, ihracat pazarlarından bazılarının kendi çelik sanayilerini kurması, Orta Doğu’ya satış hacminin azalması gibi pek çok sorunla baş eden
Çiftlik Bank Mağdurları İkinci Kez Dolandırıldı
Kurduğu Çiftlik Bank sistemi üzerinden 80 bin kişiden 500 milyon liradan fazla para toplayan Mehmet Aydın’ın sistemin çökmesi üzerine Urugay’a
‘Televizyon, Reklam Yatırımlarının Yüzde 47,8’ini Alıyor’
Reklamcılar Derneği Asbaşkanı İkiler, “Türkiye’de reklam yatırımlarının en büyük payı televizyonda gerçekleşiyor. Televizyon, toplam reklam yatırımlarının yüzde 47,8’ini alıyor.” dedi.
0 view 4 mins
Yabende

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Adana Ticaret Borsası Kompleksi’ni açtı. Tüfenkci, Türkiye’de lisanslı depoculuk hedefinin 9 milyon 500 ton olduğunu kaydetti. Çiftçilerin her zaman arkasında olduklarını belirten Tüfenkci, çiftçilerin kullandığı mazotun yüzde 50’sinin destekleneceğini vurguladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Adana’nın verimli ve bereketli topraklarına atıfta bulunarak sözlerine başladı.

Adana Ticaret Borsası’nın 1913 yılında kurulduğunu hatırlatan Bakan Tüfenkci, Adana’nın pamuk, buğday, soya fasulyesi, arpa, üzüm ve narenciyenin büyük miktarlarda üretildiği Çukurova tarım bölgesinin pazarlama ve dağıtım merkezi olduğuna dikkat çekti.
Adana’nın pamuk merkezi olduğunu kaydeden Tüfenkci, önümüzde kente dönem lisanslı depo yapılacağını söyledi.

Türkiye’de tarım ticaretinin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Bakan Tüfenkci, “Sizler öneri getireceksiniz, yol göstereceksiniz, hükümet olarak da biz sizin önünüzü açacağız. Her zaman üreticinin yanında olduk. Olmaya da devam ediyoruz. Bu sene başında başbakanımızın açıkladığı gibi mazotun yüzde 50’sini biz vereceğiz. Buradaki amacımız üretimi artırmak. Yeter mi? Yetmez. Dünyanın önemli, dünyanın gittiği yere yani lisanslı depolara biz gidiyoruz ve lisanslı depolara verdiğimiz desteklerle de özellikle tarım ticaretinin desteklenmesi noktasında önemli gayretler gösteriyoruz” dedi.

HEDEF 9 MİLYON TON KAPASİTE

Lisanslı deponun başta çiftçiler, üreticiler, ikinci olarak da tarım sanayisiyle iştigal eden sanayiciler için olduğunu bildiren Tüfenkci şöyle devam etti:

“Onların depo maliyetlerinden kurtarıyoruz. Tıpkı çiftçilerimizi kurtardığımız gibi. Türkiye için de şu faydası var, biz israfı önlüyoruz. Biz, tarım ürünlerindeki kaybı önlüyoruz. O kaybı önleyerek hem üreticilere kazandırıyoruz ama aynı zamanda tüketicilere de kazandırıyoruz. Lisanslı depolarla neler getiriyoruz? Lisanslı depo yapan herkes ülkenin neresinde yaparsa…

Piyasalar

BIST
115450
USD/EUR
1,2322
Amerikan Doları
3,991
Euro
4,9177
İngiliz Sterlini
5,6018
Japon Yeni
3,7712
Rus Rublesi
0,07062
SA Riyali
1,0711
Altın
167,631
Son Güncelleme: 20.03.2018 08:50