EMİNE IŞINSU ÖKSÜZ HAKK’A YÜRÜDÜ

Tarih Mayıs 08, 2021, 3:31 pm
5 mins

Edebiyatımızın en önemli isimlerinden ve güçlü kalemlerinden gazeteci, yazar, editör Emine Işınsu Öksüz, 5 Mayıs 2021 günü Hakk’a yürümüştür.

Cumhuriyet döneminin tanınmış şair ve yazarı Halide Nusret Zorlutuna ile Tümgeneral Aziz Vecihi Zorlutuna’nın kızı olan Emine Işınsu Öksüz, 1938 yılında babasının görev yeri olan Kars’ ta dünyaya gelmiştir.

İlkokulu Urfa, Sarıkamış ve Ankara’da okumuş,  lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı, aynı fakültenin Felsefe bölümlerinde ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nde bir süre okumuştur. İngiliz Dili ve Edebiyatı’nda okurken bir yarıyıl AFS bursuyla ABD’ye gitmiştir.

Annesi Halide Nusret Zorlutuna’nın edebî kişiliği nedeniyle sürekli edebiyat konuşulan ve şiir okunan bir ortamda yetişmiştir. Annesiyle birlikte çıkardıkları “Ayşe Dergisi”yle yayın hayatı başlayan sanatçı “İki Nokta” adındaki ilk şiir kitabını 17 yaşında yayınlamıştır.

Eserlerinde kadın konusu ve Türk milli, manevi, insani ve ahlaki değerleri öne çıkmaktadır. Romanlarında işlediği konuların çoğu Türk tarihi ve Türk milliyetçiliği açısından önemli hadiselerden, şahıslardan ve mekânlardan seçilmiştir. Bunların bazılarının ya bizzat içerisinde yaşamıştır yahut yaşayanlardan ayrıntılı olarak dinleyerek kaleme almıştır. Türk dünyasının Batı Trakya’dan Azerbaycan’a, Kırım’dan Kerkük ve Bulgaristan’a kadar değişik bölgelerinde yaşayan soydaşlarımızın yaşadıkları haksızlıkları, acıları akıcı bir üslupla ortaya koymuştur. Böylelikle toplum hayatımızda önemli etkiler yapan hadiseleri ve içlerinde yer alan kişileri romanlaştırıp anlatarak bunların gelecek nesiller tarafından öğrenilmesine zemin hazırlamıştır.

70’li yıllarda yaşanan siyasi çatışmaları kaleme almıştır. Türk siyasi tarihine siyasi çalkantılarla damga vuran 70’li yıllarda Töre dergisini çıkarmıştır.

Emine Işınsu Öksüz eşinin işi dolayısıyla 80’den sonra birkaç yıl yurt dışında kalmış. döndükten sonra tasavvuf dünyamızdan, bu toprakların manevi iklimini dokuyan, gönül dünyamızın mimarlığını yapan şahsiyetleri, mutasavvıfları konu alan romanlar yazmıştır.

1966 yılında yayımlanan Küçük Dünya romanını 1970’te Azap Toprakları, 1971’de Ak Topraklar, 1973’te Tutsak, 1974’te Sancı takip etmiştir. Çiçekler Büyür, Canbaz, Kaf Dağı’nın Ardında, Alpaslan, Atlı Karınca, Cumhuriyet Türküsü, Nisan Yağmuru, Havva, Bir Ben Vardır Bende Benden İçeri, Bukağı, Hacı Bayram, Hacı Bektaş Veli ve Bir Aile romanlarını kaleme almıştır.

Eserlerinden Küçük DünyaOsman Sınav tarafından TRT dizisine uyarlandı. Yine Osman Sınav tarafından Atlı Karınca eseri ekrana uyarlanmıştır.

T.C. Turizm Bakanlığı Sanat Armağanı, Türk Edebiyatı Vakfı Roman Ödülü, Millî Kültür Vakfı Roman Ödülü, Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülü gibi ödüllerin sahibi olan yazarın eserleri hakkında çeşitli yüksek lisans ve doktora tezleri yazılmıştır.

Emine Işınsu Öksüz’ü saygıyla, rahmetle ve muhabbetle anıyoruz. Ruhu şad olsun.

Yorumlar

  • (not be published)