BEYİN ve DAVRANIŞ

Tarih Ağustos 15, 2020, 1:03 pm
4 mins

Cenab-ı Hakk vücudumuzu en küçük ayrıntısına kadar düzenlemiştir. Bütün bedenimiz ve organlarımız olağanüstüdür.
Fakat beyin insan vücudundaki en olağanüstü organdır diyebiliriz. En önemli organlarımızdan biridir ve vücudumuzun her köşesini kontrol eder. 1,4 kg olmasına rağmen biraz karmaşık bir yapıdır. Peki insan beyni nasıl çalışır,nasıl karar verir?

Öncelikle beyin, insanı yönlendiren, hayatta kalmasını sağlayan ve kompleks yapısıyla bilim insanlarını her defasında hayrete düşüren olağanüstü bir sistemdir. Bizim 1,4 kg ağırlığındaki beynimiz saniyede 1 katrilyon hızla işlem yapıyor. Ayrıca bizi tehlikelerden korur. Mesela küçücük bir bebek elini fırına koyduğunda sinir sistemi sayesinde beyine sinyal gönderilir ve beyine giden sinyaller ile bebeğin eli yanar/acır. Böylece elini hemen fırından çekip oradan uzaklaşır.

Beynimiz çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Saniyede 400 milyar işlem gerçekleşmektedir. Bir düşünceden trilyonlarca nöron harekete geçer. Ayrıca beynimizde 2,5 milyon GB depolama alanı bulunmaktadır.

Beyin, bildiğimiz üzere sağ ve sol lobdan oluşmaktadır. Beynin sağ lobu yani sağ beyin, görsel ve işitsel konularla ilgilenir. Duyu organlarımız tarafından sağ beyine doğru sürekli bir bilgi akışı vardır. Yani sağ beyin şimdiki zaman ile ilgilenir. Mesela bulunduğunuz odaya sıktığınız oda parfümünün kokusu size güzel geliyor ise burundan sağ beyine odanın güzel koktuğu ile ilgili bilgi akışı gerçekleşir. Böylece bulunulan yerin nasıl göründüğünü, nasıl koktuğunu, tadın nasıl olduğunu ve dışarıda ne tür sesler olduğunu sağ beynimiz sayesinde biliriz. Yani Dünya ile etkileşime sağ beyin ile geçilir. Ayrıca sağ beyin vücudunuzun hareketlerinden bedenin o anki durumunu algılar. Mesela kalem tuttuğunuz elinizin nerede olduğu veya ayağınızın o anki konumunun farkında olmanız sağ beyin sayesindedir.
Sağ beyin;
-duygusaldır
-görsel ve sanatsal konular ile ilgilenir
-niyete bakar, iyi niyet arar
-sezgiseldir,sezgilerine güvenir
-insanı insan yapan özellikleri taşır. Duygusallık, sempati, empati, his ve şefkat.

Sol beyin aslında konuşarak düşünür. İçinizdeki ses aslında sol beyinin sesidir. Sol beynin sesi aslında hiç susmaz. Sizin iç dünyanızı dış dünyaya bağlayan da sol beynin konuşarak düşünmesidir. Sol beyin sağ beyinin aksine görsel ve sanatsal konular ile değil matematiksel veriler ile ilgilenir.
Sol beyin;
-mantıksaldır
-matematiksel veriler ile ilgilenir
-pragmatiktir, sonuçlar ile ilgilenir
-net sonuçlar ile ilgilenir
-akademik ve bilimsel konularda başarılıdır

Ve yine bir yazının daha sonuna geldik. Beynimiz ile ilgili yeni ve ilginç bilgiler öğrendik. Belki de birçoğumuz bu bilgileri biliyordu. Buradan şunu anladım ki ALLAH (C.C.) biz insanları kusursuz ve donanımlı yaratmıştır. Bize verdiği bu beyin ile neler öğrenebiliriz..

Yorumlar

  • (not be published)