MEDET

Tarih Haziran 02, 2020, 6:18 pm
5 mins

Dünyayı aylardır tehdit altında tutan kovit salgını sağlık ve ekonomi krizinin derinleşmesine yol açtı. Dünya vatandaşlarının yaşamlarını doğrudan etkileyen sağlık ve ekonomi krizine çözüm arayışları sürerken, ABD’de siyahi George Floyd’un öldürülmesi insanlığa utanç verici ırkçılığın hala mevcut olduğunu gösterdi. Görevli polis Derek Chauvin’in merhum siyahî Floyd’u boynuna dizini basarak ölümüne sebep olması sadece Minnesota halkının değil bütün dünya aklıselim insanlarının öfkesini kazandı. Dolandırıcılıkla ilgili bir şikayet üzerinde merhum George Floyd’un gözaltına alındığı anlarda polise tepki göstermemesi, karşı çıkmaması kamera görüntülerinden net bir şekilde görüldüğü halde buna rağmen adi polis tarafınca şiddete maruz kalması günümüz insanların ayıbı, yüz karası olarak görebiliriz. Suçu ispat edilmeyen bir fiil için vahşice can vermeye maruz kalması dünya vicdanını sorgulamaya itmektedir. Nefes alamıyorum, ölüyorum çağırılarına kulak veren olmadı.

Genç bir yaşam suçlu olup olmadığını dile getirme şansı verilmeden söndü, kim bilir ne hayaller, planları geri bırakarak, haksızlığa meydan okuyamadan maziye karıştı. Beyaz, siyahi rengine, ırkına, dinine, adetine fark etmeden her genç insan gibi kim bilir ne çok emelleri vardı. Ölüme gittiği günün doğuşunda yarınlara dair umut ve beklentileri, sevdikleri, sevindikleri, hasretle görüp kucaklamak sarılmak istedikleri. Bir genç yaşam dünyanın gözleri önünde özrü olmadan hunharca can verdi. Nefes alması engellendi, acı çektiğini dile getirmesine adi bir katilin acımasızca ensesine bastıran dizi engel olmuştu. İnsanlık nefessiz kalan gencin acısını yaşıyor, nefes alamıyorum sözleri artık bir kâbus, insanlara rahat vermeyecek bir utanç duygusu. Katilin soğukkanlı bir şekilde cana kıyması içinde biriken bir nefretin kinin belirtisi. İçinde ki karanlık duygularının, eksikliğinin dışa yansıması, zayıflığını masumlara güç göstererek yenmeye kalkışıdır.

Irkçılık tarihin sayfalarında unutmaya yüz tutan bir olgu kabul etmeye eğilimli dünya, maalesef bu son hadiseyle hala varım dercesine kükreyen bir sesle canlılığını koruduğunu gösterdi. Kinle, kötülükle beslenen katillerin varlığı barış ve insan haklarının ciddi düşmanıdır. Aramızda başkasının küçük mutluluk ve başarılarını hazmetmeyen nice zayıf karakterli başkasının kuyusunu kazıyan insanlar var. Siyahi genci ensesine basarak öldürmesine eşdeğer sayılabilecek nice sinsi sinsi oyun ve entrikalarla insanların canını yakanlar, sağlık ve canlarıyla oynayıp, bir hayatın sonuçlanmasına neden olanların vicdanı rahat mı merak konusu. İnsani duyguları köreltmiş kişiler karanlık batağına saplanarak dünyada şeytani davranış ve hareketlerde bulunabiliyor. Utanç duygusundan mahrum, bencillikle beslenen, nefsiyle hareket edenler, başkalarını hakaret etmekle, küçümseyip hayatlarını karartmakla tatmin olmaya çalışmaktadırlar.

Medet ya Rab medet, insanlığa ne oluyor? Irkçılık, ayrımcılık karşısında sessiz kalınmamalı, yargısız infazlara son verilmeli, ruhunu şeytana satan katiler cezalandırılmalı, katliamlara, can kıymalara göz yummamalı, bu belirtilere son verilmeli aksı takdirde dünya insanı da bu olumsuz olayların suç ortağı sayılır.
Medet Mevla’m medet, biriken kötülükler karşısında dünya nefessiz kalıyor.

Medet, yaşamaya çırpınan dünyaya iyilik, merhamet eyle.

Medet Tanrım medet, insanlığı kurtuluşa sevk edecek irade nasip eyle.

Medet Allah’ım medet, bir hiç uğruna kurban olanların canı hürmetine dünyayı affet, bağışla.

Medet ya medet, nefesler tükeninceye kadar medet…

2 Comments to: MEDET

 1. Cemal Ulusoy

  Haziran 2nd, 2020

  Vicdanlar kararmış, egolar yükselmiş, hak hukuk adalet kaybolmuş Dünya yaşanmaz hale geldi medet ya Resulallah.
  Zenginler doymaz olmuş, garibanlar ekmez bulamaz olmuş, yardım kuruluşları yandaş olmuş
  Medet ya Resulallah.
  İnsanlar rengine göre, imamlar mezhebine göre
  Hayvanlar gücüne göre birbirini ezer olmuş
  Medet ya Resulullah.

  Bende küçük bir katkı yapayım istedim. Banada ilham kaynağı oldun.
  Çok güzel ve anlamlı bir yazı yazdın gönlüne , kalemine ve yüreğine sağlık olsun.

  Cevapla
 2. Halil cavusoglu

  Haziran 2nd, 2020

  Yüreğime ve kalemine sağlık, umulur ki bu makale farkındalık oluşturur tek yumruk tek yürek olup kötülüğün azalmasına vesile olur.
  Tebrik ediyorum.

  Cevapla

Yorumlar

 • (not be published)