Bugünden itibaren 11 ayın sultanı Ramazan ayına girmiş bulunmaktayız. Cenab-ı Hakk bir ay boyunca tutacağımız oruçlarımızı ve ibadetlerimizi kabul etsin.

Gündemimiz malum efendim. Ülkeler korona virüs ile mücadelesine devam etmekte. Ülkemizde ise son iki günde gelen sonuçlar salgının yavaşlama evresinde olduğunu göstermekte. Dün itibariyle 101 bin küsur vaka sayısı var. Ancak bu sayılan vaka sayılarının hepsi hastanelerde tedavi altına alınan insanlar değil; çok büyük bir kısmı zorunlu karantina altına alınan vatandaşlarımızdır. Öncelikle bunu belirtmek gerekir. İyileşen sayısında da oldukça güzel bir artışımız var ve daha da artacak. Birilerinin rahatsız olmasına rağmen Sağlık Bakanlığı önderliğindeki sağlık ordumuz süreci çok başarılı devam ettiriyor. Başhekiminden acil tıp teknisyenine kadar Türkiye’nin sağlık ordusu kendi cephesinde oldukça başarılı. Geçtiğimiz günlerde New York Times gazetesinde yer alan “ölü rakamları gizleniyor mu?” isimli habere Boşnak medyasında bir gazetede denk geldim. O haberin hikayesi de şu şekilde: Her seferinde ülke ne kadar başarılı bir sürece girse de bu sürece takoz koymaya çalışan Türk Tabipler Birliği (TTB)’ye mensup birisiyle bir röportaj yapılarak bu haber yayımlandı. Ancak tüm Avrupa ve diğer uluslararası kuruluşlar tarafından gıpta edilen Türkiye’yi karalamak için bu habere baş vuran bu STK’ya artık bir şeyler yapılmalı. Bence öncelikle isimlerinden başlasınlar. Zira Türklük ile uzaktan yakından alakası olmayan bir kuruluş bu. 1 ay sonra normalleşme sürecimiz başlayacak ve yavaş yavaş da olsa bu salgından en az kayıpla kurtulacağız. Hiç şüpheniz olmasın.

Bosna-Hersek’te ise 15 Nisan’da yapılan bir habere göre Lukavica kentinde bulunan ZADA şirketi, Malcovir isimli bir ilaç piyasaya sürdü. Hidroksiklorokin içerikli ilaç gerek Bosna-Hersek, gerekse bütün Balkanlar adına önemli bir adım oldu. Umarız ki yararlarını da yakın zamanda duyarız. Şu ana kadar görülen 1413 vaka sayısında Bosna-Hersek’te 54 kişi hayatını kaybetmişken bu salgından 485 kişi kurtuldu. Öte yandan da Fadil Novalic yaptığı açıklamada bu salgının tüm dünyada olduğu gibi kendi ekonomilerine de oldukça olumsuz yansıyacağını açıkladı. Sadece Saraybosna Kantonu’nda korona virüs salgınından dolayı yaklaşık 3000 kişi işsiz kalmıştı.

Bunun yanında Ramazan ayı münasebetiyle de bir internet sitesi, Bosna-Hersek’te 600 ton yiyecek dağıtacağını açıkladı. Bu dağıtımın 500 tonu burada yaşayan muhtaç ailelere, diğer 100 tonu ise Yemen’deki çocuklara dağıtılacak.

Son olarak biz de Sağlık Bakanımız sayın Fahrettin Koca’nın dün son dakikalarda paylaştığı tweet üzerinden bir mesaj verelim. Umut göründü! Evde kalın, sağlıcakla kalın.

PREVIOUS ARTICLE

KORONA GÜNLÜKLERİ

Yorumlar

  • (not be published)