Akıl ile Yola Çıkın, Kalbe Gelin!

H Şükrü Yayıntaş
Tarih Mart 07, 2020, 11:29 am
4 mins

Başlangıcı ve sonu olmayan O’nun varlığını anlayabilmek için akıl ile yola çıkıp kalbe gelin..

Bil ki, ikisini birleştirenler ‘neden’ diye soru sormazlar. Onlar sadece yürürler ve emin beldesinin vuslat müjdesini alırlar, birlik alemini bulduktan sonra, ayrılık haline geçiş kulu için bir ızdıraptır. Zamansız olan değişmeyeni keşfeden zamanın kesafetine dönmeyi istemez fakat onlar vazifelidirler. İrşad ile manevi bir inişle halka indirilen O’nun kulu, yer, içer, uyur ama hiçbirinde ifratı olmaz. Artık onlar için daimi istikamet vardır.

Ey yakın duranlar, tefrit etmeyin, ifrat etmeyin ve hizmetle vazifeli O’nun kullarının bağlayışlarına bakın. Onların dış alemi, halka bitişik, iç alemi ise Hakk’a yapışıktır. Halk, zahiri ibadete bakıp da onları yargılar, cem olmadan fark olmaz, bu O’na şirk olur, cem sonunda fark olmaz ise de zındıklık olur. Cemi, farkı bir bulmak tevhid olur ki işte onlar O’nun nefsine arif olan O’nun kullarıdır. Onlar O’ndan gayrısına kulluk etmezler..

Rabbim iyiliği emreder fakat siz anlamazsınız. Rabbim sizin birlik içinde olmanızı istiyor..

O, bütün güzel sıfatları kendinde toplayandır. O, benzer şeyleri biraraya getirdiği gibi, dağınık ve farklı şeyleri de biraraya getirir, birbirine ait şeylere onları kendilerine doğru çekecek gücü verir. Benzer şeyler birbirine doğru çekilir. O, aralarında hiç benzerlik olmayan şeyleri de biraraya getirir. O, bunda ayrım yapmaz. O, siz çokluktaki bütünü görebilmeniz için sizi bir çokluğa gönderir, orada farklılıklardan birliğe doğru giden yolu bulabilenler en mesut kişilerdir. Fakat bir çoğunuz, ayrılık yaratma sevdasına takılıp zıtlıklarda kaybolup gidersiniz. Sayısız kere af eden Rabbim iflaha gelmez nefislerin hesabını mutlaka görür. Onların uzayıp giden ızdırapları aleminizde başlar fakat onlar bütündeki güzelliği göremeyecek kadar kör olmuşlardır..

Sözü diri olanı dinleyin ve sözlerinden doğruya yol bulun..
Rabbim birbirini seven kişileri biraraya getirir ve onların kalpleri kaynaşır fakat sevmeyen için kendisine sevginin öğretileceği başka olaylar yaşatılır. Bunda da öğrenmeyen için O onu yaratılışın düzenine bırakır. Artık o vaktini düşünemeyeceğiniz bir zamanın döngüsüne girer. Hesabın günü O’ndadır, o vaktin tayini O’ndadır fakat o gün gelecektir. Siz her şeyi kendinde toplayan Rabbime güvenin ve sizi de kendine benzer kıldığını unutmayın, o halde kendini çoklukta tanı, kendini bir’le ve herşeyi kendinde topla.

Bil ki, kendinde her şeyi birlemedikçe birleşme hayal olacaktır. O, yaratılışın tek hakimi ve birliğin kendisinden meydana geldiği herşeyi kendinde toplayan Câmî’dir..HŞY

Yorumlar

  • (not be published)