KADER

H Şükrü Yayıntaş
Tarih Ocak 06, 2020, 8:53 am
2 mins

Ömrü veren Allah rızık sunmuştur. Rızkı veren Allah ömür de sunmuştur. Ömür ile rızık aynı kader ailesindendir. Kul olan verilene teslimiyetini göstermelidir.

Rızıkı veren âlemlerin Rabb-i olan Allah’dır. Dilediğine verir, dilediğinden alır, dilerse tayin edilmiş her şeyi değiştirir, kulun yaklaşmasıyla mukadderatı değişebilir. Yazılmış kader tek ve değişmezdir, değişebilen ise kulun bu kaderin ana çizgisindeki icraatleridir. Hakkında tayin edilmiş O’nun isimlerini kendine has esmasıyla ortaya koyabilen kul, an’da kaderini oluşturur. Kul, kendisine verilen O’nun hakkını yine O’nun yolunda ortaya çıkarabilirse mukadderatını iyiye çevirmiş olur. Kul, O’nun kendisine verilmiş olan hakkını ortaya çıkaramazsa mukadderatını ortaya çıkaramamış olur, ki kulun çalışmasından başka bir şeyi yoktur. Mücahade miktarınca mukadderat kalemle her an yeniden şekillenir, o kalemin yazdığına takip şarttır, kalemsiz fetih gerçekleşmez.

Boşluk senin gördüğün yokluk değildir. Boşluk varlığın en latif halinin göze görünemeyen parçalarının birbirlerine bağlanmaları suretiyle yarattıkları alandır. Göze görünmeyen her şey saydamdır ve onun içinden görünen maddeyi görürsün. Sen bu boşluğun içinde latif olanın en ince katıyla hep bütünsün ve nefes alman ve vermen onun latiften maddeye düşmüş halindir. Seni dileyen ezelde dilemiş ve sana bir kader biçmiş, kaderin içi Rabbin, dışı senindir, kalemini doğru tut ve kırılmasına izin verme. Kırılan kalemi birleştirenler ancak O’nun yarımından yürürler, boşluğun ilmi kalemin kırılmayanı ile yazılır.

O’nunla nefes al ve ver ki, nefesi anladığında sen O’nunlasın.HŞY

Yorumlar

  • (not be published)