Kosova ‘Kendi Kararını Verdi’

Giray Karagöz
Tarih Ekim 13, 2019, 1:00 am
6 mins

 Bu haftalık yazımıza başlamadan önce eklemek istediğim önemli notlar var. Bu hafta içinde başlayan ve Suriye’nin kuzeyindeki terör noktalarına düzenlenen ‘Barış Pınarı’ harekatında Mehmetçiklerimize Cenab-ı Hakk’tan güç kuvvet niyaz ediyorum. Harekatın ilk günlerinde Şanlıurfa’ya atılan havan topunun patlamasıyla biri dokuz aylık olmak üzere 3 yavrumuzu ve toplamda yaşamını yitiren 7 vatandaşımıza ve harekat esnasında şehit olan kahraman askerlerimize de Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Yüce Türk milletine başsağlığı dilerim.

  Tüm dünya şunu bilmelidir ki bu operasyon Kürt kardeşlerimize karşı değildir. Biz asırlardan beri birlikte yaşamaktayız ve hiçbir Kürt kardeşimizle bir problemimiz yoktur. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu harekat tamamen terörist oluşumlara karşıdır ve gereği yapılmadan da kimsenin geri dönmeye niyeti yoktur. Bu noktada hiç kimsenin sessiz kalmaması gerekmektedir. Sanatçısından siyasetçisine, akademisyeninden vatandaşımıza kadar herkesin askerimize destek olması elzemdir. Fakat maalesef, para kazanmak için her türlü şaklabanlığı yapan sözde ünlü birkaç kişi, ülkemizin bu hassas durumunu görmezlikten gelmektedir. Tatil yörelerinde altın aramasına karşı olduklarını bas bas bağıran bu kişiler, bu harekat için en küçük bir kelam dahi etmemektedirler.

  Cuma akşamı İstanbul’da Arnavutluk’u Cenk Tosun’un son dakikalarda attığı golle 1-0 mağlup eden A Milli Futbol Takımımızı da canı gönülden tebrik ederiz. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na giderken bu önemli maçı kazanan millilerimiz şimdi Fransa maçını beklemekte. Tüm kalbimizle başarılar dileriz.

  İşi siyasete daha fazla döndürmeden ‘Topunuz gelin’ diyelim ve gündemimize geçelim.

  Kosova’da geçtiğimiz hafta yapılan seçimlerin sonucunda Kendi Kararını Ver Hareketi (Lëvizja Vetëvendosje, VV) geçerli oyların %25,49’unu alarak sandıktan birinci parti olarak çıktı. Seçim sonuçlarının Kosova ve Balkan havalisine hayırlısı olmasını diliyorum. Kendi Kararını Ver Hareketi Başkanı Albin Kurti’yi de tebrik ederim. İnşallah en kısa zamanda hükümet kurulur ve bir an önce Kosova için gerekli konularda çalışmalar başlar.

  VV’nin seçimlerden ikinci sırada çıkan ve eski başbakanlardan İsa Mustafa’nın başkanlığını yaptığı LDK (Lidhja Demokratike e Kosovës, Kosova Demokratik Birliği) partisi ile koalisyon oluşturması beklenmekte. Hatta Cuma günü, koalisyon hükümeti oluşturulup partiler arasında bakanlık ve bakanlık yardımcılıklarının paylaşıldığına dair haberler de aldık. Meclis başkanı da büyük ihtimalle LDK’dan seçilecek.

  VV-LDK koalisyonundaki detaylar bununla da sınırlı değil. LDK’nın belirlediği milletvekilleri tüm bakanlıklarda yardımcılık görevleri alacak. LDK’ya verilecek bakanlıkların ise Dışişleri Bakanlığı, Yerel Yönetim Bakanlığı, Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Altyapı Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı olması bekleniyor. LDK Başkanı İsa Mustafa ise birinci başbakan yardımcısı sıfatını alacak.

  VV ise Albin Kurti başbakanlığında İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Sanayi ile Ticaret Bakanlığını yönetecek.

  Şimdi önemli olan hükümet programı üzerinde anlaşılması. Bu hafta içinde bu sorunun da aşılacağını ümit ediyoruz. Daha sonra ise iki partinin icraatlarını hep birlikte seyredeceğiz. Yeni hükümetin AB öncelikli olmak üzere, Balkanlardaki problemlerin aşılması için diğer ülkelerle diyalog içinde olmasını bekliyoruz.

  Eski Başbakan Ramuş Haradinay zamanında Sırbistan’a karşı uygulanan gümrük vergisinin de bu hükümet döneminde kaldırılacağını düşünüyoruz.

  Seçimlerle alakalı ilginç bir detayı da sizlerle paylaşarak bugünkü yazıya noktayı koyalım. Kosova Merkez Seçim Komisyonu’nun paylaştığı verilere göre Kosova’da 1.937.868 kayıtlı seçmen var. Fakat oy kullanmaya giden seçmen sayısı 796.380. Bu da %44’e bile yaklaşmayan bir katılım oranını gösteriyor. Dileriz ki bir sonraki seçimde bu oran yükselir.

  Saygılarımla efendim.

Yorumlar

  • (not be published)