Bosna-Hersek’in Krajina (Boşnakçada sınır anlamına da gelmekte) olarak adlandırılan ve Hırvatistan ile sınırı bulunan Bihac’a bağlı Sokolac şehri, ortaçağ dönemi Bosna Krallığı’nın en önemli şehirlerinden birisi olmuştur. Yapılan çalışmalar ile Sokolac, tekrar turizme kazandırılmaya çalışılmakta.

Bu yazımızda sizlere bir çeviri haberi hazırladık. Sokolac ile alakalı yapılan ve yapılacak olan çalışmaları paylaşacağız.

MIG isimli bir şirketin çalışmaları ile Bihac halkının da bağışlarıyla Sokolac kasabasını yeniden canlandırmak ve turizme kazandırmak amaçlanmaktadır. Aynı zamanda Bihac Şehri Fiziksel Planlama Enstitüsü’nün de bu çalışmalarda katkısı bulunmaktadır.

Özellikle Sokolac Kültürel Anıtı’nın turizme tekrar kazandırılması adına yapılan çalışmaların önümüzdeki günlerde meyvesini vermesi bekleniyor. Aynı zamanda bu çalışmalarda giderilmemiş olan eksiklikler de tespit edilerek gerekenler yapılacaktır.

Yapılan çalışmalarla ilgili Bihac Şehri Turist Kurulu’nun yakın zamanda Eski Sokolac şehri hakkında bir brifing vererek yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi vermesi ile birlikte bu çalışmalara katkılarda bulunanlar için teşekkür edilmesi beklenmekte.

Sokolac kasabası, çoğu dönemlerde Bosna-Hersek için çok önemli olmuştur. Gerek orta çağ Bosna’sında, gerekse Osmanlı döneminde bu kasabaya çok ayrı önem verilmiştir. Yapılan bu çalışmalar ise bu kasabanın tarihi güzelliklerini gün yüzüne çıkartmak ve buraya bir turizm akını başlatmaktır.

PREVIOUS ARTICLE

SLOANE’A CEVAP

NEXT ARTICLE

Savaş Nedir?

Yorumlar

  • (not be published)