Kosova’da Seçimler ve Türkiye’nin Fırsatı

Giray Karagöz
Posted on Ekim 06, 2019, 1:00 am
4 mins

Kosova’da bugün erken genel seçimler yapılacak. Sonuçların öncelikle Kosovalı kardeşlerimize ve Balkan coğrafyasına hayırlı ve uğurlu olmasını; yarından itibaren iş başı yapacak olan hükümete de hayırlı görevler diliyorum.

Bugün bir dönüm noktası olabilir. Bugün açıklanacak sonuçlar, Kosova’nın ilerleyen zamanlarını hiç şüphesiz etkileyecektir. Kim gelirse gelsin, halk için olumlu işlere imza atsın; Kosovalıların tamamını memnun edecek işleri başarsın. İşsizliğin hat safhada olduğu, genç nüfusun ülkeyi neredeyse tamamen boşalttığı Kosova’da genç nüfusa öncelik sağlansın. Yolsuzluklar ortadan kalksın. Emekliler sadece gıda harcaması yapabiliyorken bundan sonra biraz daha aylık alabilsin. Asgari ücret sadece bir evin kirasını karşılarken artık daha fazlasına da yetebilsin.

Bu kısım Kosova’nın yeni hükümetinin yapabileceği şeyler.

Amerika artık Kosova’dan elini çeksin. Eğer Kosova, tamamen bağımsız ve kendi içinde ve dışında güçlü bir devlet olmak istiyorsa, kendi kararlarını almak zorundadır.

Bu kısım Kosovalı kardeşlerimizin sandık başında düşünmeleri gereken şeyler.

Gelelim Türkiye’ye. Ülke olarak 7 Ekim Pazartesi gününden itibaren ise yapacağımız çok şey var. Ticari anlaşmaları gözden geçirmemiz gerekir. Kosova ve Balkanlar bizim gönül coğrafyamızdır. Eğer biz bu coğrafyaya gerekli yatırımları yapmazsak, yabancıların koparmaya çalıştığı gönül bağımız tamamen kopar gider. Atalarımızın mirası olan Balkanlara yatırım Türkiye’nin birinci görevidir. Evet, bir şeyler yapılıyor, doğru. Ama daha kalıcı ve sürekli işlerin yapılması gerekmektedir. İşadamlarımızın bu bölgedeki yapacakları her yatırım, bölgede yaşayan kardeşlerimizin her birine iş imkanı sağlayacaktır.

Sadece iş imkanıyla da değil. Gönül zenginliklerimizle gidelim Kosova’ya. Maarif Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü neredeyse her şehirde bulunmakta. Daha fazla dernek ve vakıfla zenginleştirelim Kosova’yı. Elimizde ve gönlümüzde ne varsa paylaşalım kardeşlerimizle. Kuvvet, birlikten doğarmış. Gücün, kuvvetin ve kudretin sahibi Cenab-ı Hakk bu güzel birliğin olduğu yerde elbette zuhur edecektir.

Daha da ileriye gideyim. İki ülke vatandaşları çifte vatandaşlık alabilsin. Yani bir Kosovalı Türk, bir Türk de Kosovalı olabilsin. Bu neye mi yarar? Kosovalı, şu anda işsiz bir genç Türkiye’de iş bulsun ve rahatça ikamet edebilsin. Bir Türk, Kosova’ya girerken ‘ne zaman döneceksin’ gibi anlamsız sorularla karşılaşmasın. Karşılıklı sevgi saygı çerçevesinde, başkalarının koparmaya çalıştığı gönül bağlarımız tekrar tesis edilsin.

Bu coğrafyanın en güçlü ülkesi tartışmasız Türkiye’dir. Türkiye, halihazırda Kosova’ya en çok yatırım yapan ülke konumundadır ama yetmez. Daha fazlası gerekmektedir.

Kosova’da yapılan seçimlerin, Kosova vatandaşlarına ve bölge coğrafyasına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Seçimleri tüm gün takip edeceğiz.

Kosova’ya selamlarım ve sizlere saygılarımla.

Yorumlar

  • (not be published)