ONURLU VE ŞEREFLİ BİR HAYAT

Eyüp Salih
Tarih Eylül 27, 2019, 4:47 pm
9 mins

İnsan, hayatı boyunca farklı durum ve olaylarla karşı karşıya gelebilir. Alması gereken bazı kararlar hayatının akışı için çok önemli de olabilir. Bazen zor olan durum ve ortamlarda bulunabilir. Hal ve davranışları büyük önem ifade edebilir. Hayatını etkileyecek önemli duruş ve tutumların kendisine kazanma veya kaybetme imkanları sunabillir, ama her şeye rağmen, insanın onurlu ve şerefli tavır sergilemesi takdire şayan olur.
Çoğu kez bazı olay ve durumlarda insanların onur ve şerefiyle oynandığından şikayet edilmektedir. Onurum hiçe sayıldı, onuruma dokunuldu, onurum yerle bir edildi, onurum ve şerefim ayaklar altına alındı, onurum şerefim yıkıldı, sözlerini belki de kendimiz dile gitirmiş veya başkasından duymuşuzdur.
Demek ki insan için onur ve şeref çok önemlidir !
Hiç şüphesiz ki insan için en önemlisi onur ve şerfiyle yaşamaktır.İnsan onur ve şerifiyle yaşar, onuru için yaşar ve onun için ölür.

İnsan onuruyla oynamak bu kadar ucuz mu oldu ?

Hz. Ali onurla ilgili şöyle söylemiştir : “ Onur sahibi birisi ,kendisini nefsinin alçakça istekleriyle küçük düşürmez”.

Kendi çıkarları için başkasının onur ve şerefiyle oynayanlar, onur ve şerefin ne olduğundan bi haber mi dir ?

İnsan çoğu kez “gururum incinmişti, onurum kırılmıştı, şerefimle oynanmıştı” sözleriyle bazı kişiler tarafından yapılan haksızlıkları dile getirmektedir. İnsan bazı söz veya olayları duymamazlıktan veya görmemezlikten gelebilir, ama onuru ve şerefi söz konusu olduğunda durum farklı olur.
Önemli olan insanın hayatı boyunca onuruyla yaşaması ve onuruyla ölmesidir. Onur ve şereften yoksun olanlar bundan ne anlar ki …
Sizi suçlayan veya haketmediğiniz sözler ve davranışlar karşısında onurunuzla dik durmanız önemlidir.

Onur satılığa çıkar mı ?

Onur kırıcı davranışlar ailelerin dağılmasına neden olmuyor mu ?

Eşlerin arasında birbirine söz ve davranışlarıyla onurunu, şerefini kıracak veya zedeleyecek uygulamalar boşanmalara yol açtığı bir gerçektir. Kardeşlerin, arkadaşların, dostların arasında ki tatsız olaylara sebebiyet verecek durumlar bu tutumlardan kaynaklandığı biliniyor. Kişisel hırs ve bencillik duyguları kabarık olanların, başkalarını onursuzluk ve şerefsizlikle suçladığı bir gerçektir.

İnsanları çıkarları doğrultusunda haksız yere suçlamakla, kişilikleri karalamakla onurları, şerefleri kırılmaz mı?

Emellerine ulaşmakta başkasının onur ve şerefi umurunda mı ?

Bir şeyi başarmak veya kazanmak için illa da başkasının onur ve şerefini satmak gerekmez. Kendi değerlerini korumakta nasıl ki her şeyi göze alabiliyorsa insan, başkasının onur ve şerefini korumak için aynı hassasiyeti göstermek zorundadır. Bu hassasiyet insan olma vasfının bir geriğidir, aksi yönde bir davranış, kimsenin hakkı ve haddi olmamalıdır.
İnsan ve insanlığın daha iyi bir geleceği için mücadele etmek, var olan imkanları kullanmak, bazı durumlardan fedakarlık etmek hiç şübhesiz onurlu bir iştir. Bazı durum ve olayları onuruna yakıştıramıyanlar , başka kişilere karşı aynı hassasiyeti göstermelidirler. Kendi değerlerine sahip çıkanlar mutlaka başkasının değerlerine de önem vermelidir.

Onur sahibi kişilerin onur ve şerefine zarar vermek bir onursuzluk olsa gerek. İnsanın kendine karşı duyduğu saygı ve kendi şerefine verdiği önem kadardır onur ve haysiyeti. Onur ve şerefini kaybeden insan her şeyini kaybetmiş gibidir.
Alman filozofu ve yazar Arthur Schopenhauer şöyle diyor :” Şerefini kaybedenlerin kaybedecekleri başka bir şeyi yoktur”.
Onurlu ve şerefli insanlar her zaman ve her yerde kendisini alçaltacak, zarar verecek, hedef ve gayesini engelleyecek hal ve davranışlardan uzak dururlar. Hiç bir çıkar karşısında eğilmez, değişmez, vakarlı duruşundan, doğru bildiklerinden asla taviz vermez.

Ya onur ve şereften bi haber olanlar …
Bir yere gelmek için, bir makama ulaşmak için, her zaman sözünü geçirmek için onur ve şerefini ayaklar altına alanlara ne demeli …Yaptıklarının farkında mıdırlar?
İnsan onur ve şerefi için yaşamıyorsa ne için yaşar ki !

MS 56-120 yıllarında Roma’da yaşamış senatör ve tarihçi Galius Cornelius Tacitus : “Şerefli bir ölüm şerefsiz yaşamaktan daha iyidir”, diyor.
Onur, şeref olmadan insanın var olması neye yarar ki ?
Ne olursan ol, kendini nasıl ve nerede görürsen gör, kendine hangi sıfatları yakıştırırsan yakıştır, hangi mevki ve makamda bulunursan bulun, onur ve şeref olmazsa neye yarar ki !
İnsan hangi durumda olursa olsun, hangi şartlarda bulunursa bulunsun, onurlu ve şerefli tutumundan taviz vermemelidir. Onur ve şerefini kimsenin istek ve arzularına teslim etmemelidir. Duruş ve tutumunu kendine yakışır bir biçimde sergilemelidir. Farklı taraf ve yerlerden gelen çeşitli istek ve esintilere göre değil, kendi insani, ahlaki, vicdani değerlere göre bir davranış göstermelidir.

Fransız filozof ve yazar Jean J.Rousseau şöyle diyor : “ Şerefini kaybettikten sonra, yaşamaktan daha feci bir ölüm olur mu ” ?
Fransız devlet adamı Napoleon Bonapart da : “ Ölüm hiçbir şeydir, asıl şerefsiz yaşamak her gün ölmektir ”.

Hiç şübhesiz ki onurlu hayat, insanın insana yakışır insan gibi yaşamasıdır, insanca yaşamasıdır. Onurlu yaşamak insanın onurunu, değerini yalınız kendisinde korunması değil, herhangi bir kişide bu değerleri korumak demektir.

Onurluca yaşamanın en büyük engeli mutlaka insanın çıkarlarıdır, menfaatleridir. Kişisel beklentiler, bencillikler, aç gözlülükler, aşırı hırslar, kazanacağı ödül veya mevki ve makamlar, maddi menfaatler, kazandıklarını kaybetme korkusu, bilgisizlik ve cahillik, insanı onursuz bir hayata itebilen etkenler olabilir.

İnsan, hayatında kendisini memnun edecek, yaşamını güzelleştirecek, hayallerinin gerçekleşmesine yardımcı olabilecek bazı teklif ve fırsatlarla karşılaşabilir. İnsan, tüm olanakları değerlendirdikten sonra onur ve şerefine uygun olarak hareket eder ve “ ya kabul eder ya da reddeder”. Her şeyi mutlaka onur ve şeref süzgeçinden geçirir. Duruşunu ona göre belirler. İlkelerine sahip çıkar, insani değerleri ön plana koyar, onur ve şerefine yakışanı yapar. Ama hiç bir zaman onurunu satmaz !

Ey insanoğlu ! Sana yakışan, onur ve şerefinle yaşamaktır. Onur ve şerefini korumaktır !

En önemlisi onurlu ve şerefli kalabilmek !

Onurlu ve şerefli bir hayat dileğiyle…

2 Comments to: ONURLU VE ŞEREFLİ BİR HAYAT

 1. Avatar

  Selda

  Eylül 27th, 2019

  Eline,yüreğine sağlik Eyüp hocam.Ne guzel anlatmisiiniz “onuru ve serefi”…in sa Allah herkez,hepimiz sizin bu yazdiklarinizdan nasiplenir ve kendimize ders cikaririz…Amin..Saygilarimla Selamlarim..

  Cevapla
 2. Avatar

  İbrahim Aydoğan

  Eylül 27th, 2019

  Eline sağlık dostum onurlu bir hayat herşey değer yeterki insan olmak

  Cevapla

Yorumlar

 • (not be published)