Kurban Haktır

H Şükrü Yayıntaş
Tarih Ağustos 04, 2019, 12:03 am
3 mins

Olgun meyve hayy’dır. O meyve miadını tamamlamış, tüm evrelerden geçmiş, kurb ile ünsiyet kesbetmiş, kendini insanlığa adayarak kurban etmiştir.
Koparınca yok olmayacak, içindeki özünü keşfettiği için özü devir daim hayy olacak.
O canlı…
Sen de tekamül eyle, olgunlaş ve kurban ol ki sen de ol Canlı…

İlah yoktur, ancak O var.
Hakikatte O’ndan başka ilah yoktur. O’nun gösterdiği bu yolda doğrulara tabi olun. Doğru yoldan ayıracak aldatmacalara aldanmayın. İbadetlerinizi tek bir cihetten eda etmeyin. Her cihetten O’na nispet edin.
Bir vakit gecenin karanlığında yüksek bir dağa O’nun çıkardığı “Nehlet” gördüklerini kendisinden bilinci o kavmine ters yolu gösterdi. O, onu melekleriyle kendine getirmeye çalıştı. O orada bir mühlet geceyi seyir etti ve önünde ansızın zuhur eden tecelliyi görünce kendisini geri attı ve kendisinden başka bir gücün varlığına iman etti.
Bil ki, böyle yapmayın. Senden başka bir şey yoktur fakat sen bedeninle sabit bir zeminden bakıp içindeki sonsuz gücü keşf etmelisin. Şimdi bunu bilen ile bilmeyen bir olur mu? O kendisine defaatle O’nun gösterdiği tecellileri gördü de bir an şaşmadı. Onun dişi bedeni bu tecellilerle ve bir vakit Rabbini bilmesi için her gece O’nun gösterdiği O’nun varlığının perdelerin arkasındaki vechini gördü de paramparça olan bedenini sabırla yeniden topladı.
İşte hakiki marifet budur. Hiç olup dağılmamak ve yeniden toplanmak…
Bil ki, siz bunu kolay mı zannedersiniz? İçinize O’nun varlığından haber verdiği kurbanını koydu. Şimdi siz nefsinizi tanıyın ve Rabbinizi bilin.

De ki, “Rabbim sana layığıyla ibadet edemedik, gerçek bir şekilde sana yönelemedik.. idrake ulaşmaktan kendimizi men ettik”

De ki, “şimdi Sen’in affını dileriz”


Bil ki, akıl seni bu dünyanın müptelası kılar, aşk ise seni O’na bağlar. Kalp aklın ötesindedir, Hak kalp ile bilinir. Ezeli olan O’nun varlığına yemin olsun ki kurban haktır. Ezel ne vardır ne yoktur. O, var’dan da yoktan da aridir. O, bütün vasıflardan aridir.

O, ezelin ilmini bilir ve O, bu bilmeyi sırladı. O sır, ilim edilir fakat ifşa edilemez. HŞY

Bir Onceki Yazi

Salât-ü Selam

Bir Sonraki Yazi

O, Verenleri Çok Sever

Yorumlar

  • (not be published)