TÜRKİYE KOSOVA’DA BÖLGENİN EN BÜYÜK YATIRIMCISI

Giray Karagöz
Posted on Temmuz 14, 2019, 1:00 am
2 mins

Kosova ile Türkiye arasında serbest ticaretin sağlanmasının ardından bölgede yatırım olanaklarının artırılması konusuna geçtiğimiz yazılardan birinde değinmiştik. İşadamlarımızın bölgeye yapacakları yatırım Kosova’daki işgücünü muazzam derecede artıracak, böylece Türkiye’de Balkanlarda ekonomik gücünü daha fazla hissettirecektir.

Yazımızın başlığında sarfettiğimiz cümleyi biz değil Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanı Endrit Şala söylüyor. İmzalanan antlaşmanın Kosova’ya yapılacak yatırımları kolaylaştırdığını söyleyen Bakan Şala, iki ülke arasındaki ticaretin olumlu yönde değişeceğinden de bahsetmiş.

Tabi zaten olumlu yönde seyreden iki ülke ilişkilerinin daha da ilerleyeceğini de unutmamak lazım.

Kosova yatırım için Türkleri bekliyor ve Türk yatırımcıları önemli ortak olarak görüyor.

Biz Türkiye’nin önce Balkan Yarımadası’nda daha sonra da tüm Avrupa’da, Kosova’ya yatırım desteğini sağlayan birinci ülke olmasını isteriz. Bölgede birinci sıradayız, Avrupa’da ise üçüncü.

Türkiye, Kosova’ya 2007’den bu yana 331 milyon euro değerinde yatırım yapmış bulunmakta.

Bize ise önemli görevler düşüyor. İmzalanan serbest ticaret antlaşması sadece gümrüklerdeki ithalat ve ihracatta kalmamalı. Kosova yeni gelişiyor ve bölgede (tekrar söylemekte bir sakınca görmüyorum) bizden başka elinden tutacak yok. Bizden güçlüsü yok.

İşsizlik Kosova’nın en büyük sorunu. Türk firmaları ne kadar bunu önlemeye çalışsa da daha fazla yatırım gerekir.

Tüm bunların haricinde iki ülke halkı birbirlerine çok bağlı. Gönül bağımız o kadar kuvvetli ki… Yıllardan bu yana Kosovalı kardeşlerimizle birlikte üniversite okuyoruz. Biz Kosova’ya gittiğimiz zaman kendimizi evimizde ülkemizde hissediyoruz. Kosova ekonomisine katkıda bulunduğumuz takdirde bu ilişkiler çok çok daha güçlü olacaktır.

Yorumlar

  • (not be published)