Bakla Ortaya Çıktı

Giray Karagöz
Posted on Temmuz 07, 2019, 1:00 am
2 mins

Kosova ile Sırbistan arasındaki vergi gerginliği iki ülke arasında olduğu gibi Avrupa Birliği’nde de konuşulur halde. Dahası Avrupa Birliği’nin Kosova’nın üyeliğine takınacağı muhtemel tutumu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Ve bakla ağzında çıktı.

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, dün yaptığı açıklamada “Priştine’nin Sırbistan ile Bosna-Hersek ürünlerine uyguladığı vergi yürürlükte kaldıkça yüksek düzeyde diyalogun devam etmesi şartlarını görmüyorum.” dedi.

Bu ne demek?

Başbakan Haradinay inadından vazgeçecek. Mogherini’nin açıklaması bize bunu anlatıyor. Sonra ne olacak peki? Sırbistan Kosova’nın bağımsızlığını tanıyacak mı?

Bu maalesef hayalden öte bir şey değil. Çünkü Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç daha önce ‘öldürseler Kosova’nın bağımsızlığını kabul etmem’ demişti.

Kosova vergiden vazgeçse bile Sırbistan tanımayacak, artık bu açık ve net.

Avrupa da gerçek niyetini ortaya koydu. Sözün bittiği yerde miyiz acaba?

Kosova’nın artık gözünü ve perspektifini daha da açması lazım. Türkiye ile serbest ticaret antlaşması var. Bu daha da ileri boyuta taşınabilir. Örneğin, Kosova içinde Türkiye’den gelen girişimcilere imkan sağlanabilir. Bu da hem Kosova’nın hem de Türkiye’nin yararına olacaktır.

Çok açık bir şekilde dile getirmek gerekir ki, bu bölgede Kosova’yı ayakta tutup, Kosova’yı kalkındıracak tek ülke biziz.

Dileyelim ki idarecilerin gözleri açılır ve ortaklıklar ilerler. Tek bir tarafa bakıp gözünü ayırmamak elbette bazen iyidir, fakat bu inada dönmediği sürece.

Saygılarımla efendim.

Yorumlar

  • (not be published)