Gerginlik Çok, Kimsenin Bitirmeye Niyeti Yok

Giray Karagöz
Posted on Haziran 23, 2019, 1:32 am
4 mins

19 Haziran Çarşamba günü Kosovalı ve Sırp yetkililerin Almanya’nın başkenti Berlin’de görüştükleri iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü. Görüşmeyi Sırplar doğrularken, Kosova Başbakanının bilgisi varken Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre bu görüşmeden herhangi bir haber yok.

Yani Haradinay ve Taçi arasındaki gerginlik bitmiyor; bitmediği gibi birbirlerinden de habersizler.

Berlin’de yapılan bu görüşmeye Kosova’yı temsilen Kosova’nın Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Avni Arifi ve Başbakan Haradinay’ın ekip şefi Selim Selimi temsil ettiği, bu görüşmeye ise Haradinay’ın eski avukatı Michael O’Riley’in de katıldığı bildirildi. Sırbistan’ı temsilen ise Marko Djuriç toplantıya katıldı.

Alınan haberlere göre ise Kosova’nın Sırbistan ile nihai bir anlaşmaya varılması konusunda bir Sırp Belediyeler Birliği kurulması fikrinin konuşuldu. Bu ‘gizli’ görüşme Merkel’in ofisinde gerçekleşti ve görüşmede Kosova ve Sırbistan’ın yanısıra AB, Fransa ve Almanya temsilcilerinin de bulunduğu bilgisi de Kosova basınında yer almakta.

İşin ilginç tarafı ise partisinin (AAK) başkanlık divanı toplantısından sonra konuşan Başbakan Haradinay, Berlin görüşmesinden haberdar. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre ise Haradinay’ın bir ekibinin Berlin’de gizli temaslar sürdürdüğünden herhangi bir bilgisi yok. Cumhurbaşkanlığı’ndan Kosova Devlet Televizyonu RTK’ya yapılan açıklama şöyle:

“Daha önceden bildirilmemiş bu tür gizli ve koordine edilmemiş toplantılar, dahası Sırbistan’la her tür konuyu müzakere yetkisi olan Müzakere Ekibi varken, Kosova-Sırbistan diyalog sürecine yardımcı olmaz. Kosova Cumhuriyeti kurumları,  Kosova-Sırbistan diyalogu gibi önemli ve hassas olan bir süreç hakkında Anayasa ve kanunlarla Kosova vatandaşları karşısında şeffaf olmakla yükümlüdürler.”

Devletin zirvesi hala karışık ve göründen de o ki kimsenin bu gerginliği düşürmeye niyeti yok.

Dahası, Kosova ile Sırbistan arasında Paris’te gerçekleşecek görüşme de ertelendi. Bu görüşmeden daha önceki yazılarımızda bahsettiğimizi hatırlıyorum. Bu görüşmenin ertelenmesi iki ülke arasında belirecek bir umut ışığını da şimdilik söndürmüş durumda. Ertelemenin nedeni ise şu meşhur(!) vergi problemi. Kosova vergiyi kaldıracak, Sırbistan diyaloga oturacak; Sırbistan Kosova’yı tanıyacak, Kosova da vergiyi kaldıracak… durum en son bu idi ve hala aynı seyirde.

Bu durum tabi ki Kosova’ya zarar veriyor. Çünkü Kosovalıların vize serbestisi beklentisi devam ediyor. Haşim Taçi’ye göre buradaki suçlu uluslararası ortaklar. Yani Fransa ve Almanya (belki de Amerika). Aynı şekilde ülke kurumlarının da diyaloğu engelleme çabalarının da olduğunu sözlerine eklemiş. Doğru söylemiş. Başbakan Haradinay’ın bu yönde çabalarının olduğu ortada.

Kosova’nın zirvesindeki bu karışıklık ülkeye çok zarar verir. Devletin tepesindeki bu iki kişinin kavgası halihazırda, Kosova’nın bir arpa boyu mesafe almasına engel oldu. Dileriz bu inatlaşma kısa zamanda biter, diyalog ya da vergi daha sonra konuşulur.

Yorumlar

  • (not be published)