Uluslararası Boşnak Ulusal Parlamentosu (BNV) Sancak İçin Özel Statü İstedi

Tarih Haziran 17, 2019, 7:48 pm
55 secs

Sancak’taki Boşnakların özgür irade hakları ile bireysel ve toplu hakların korunması amacıyla Sancak için özel statü çalışması başlatıldı.

Boşnak Ulusal Parlamentosu (BNV), AB, AGİT ve AP’ye Boşnakların ve Sancaklıların sorunlarını çözme konusunda özel bir statü belirleme talebinde bulundu.

Boşnak Halk Parlamentosu Yürütme Kurulu Başkanı Hasim Mekic “Bu talebimizi Sırbistan ve Karadağ devlet makamlarına ilettik. Sancak için bu özel statü, Batı Balkan Ülkelerinin Avrupa ve NATO entegrasyon sürecinde uluslararsı bir önem arz etmektedir. Sancak’ı oluşturan Arnavut, Boşnak, Karadağlı ve Sırp halkları, iş birliği ve istikrarın özü olmalıdır.” dedi.

Mekic’e göre Sancak’a getirilecek özel statü, komşu ülkeler, bölgesel anlaşmazlıklar ve Balkanlardaki halklar için etkili bir çözüm anlamına gelmektedir.

Mekic sözlerine “Bu proje, politik varlıkları dert edilmiş olan Sancak’taki Boşnak halkını özellikle ilgilendirmektedir.” şeklinde devam etti.

Sancak’ıun özel statüsü ile ilgili kararlar, 23. Mayıs’ta gerçekleştirilen BHP Yönetim kurulu toplantısında verildi. Ardından da Sırbistan ve Karadağ devlet yönetimlerine; iki ülkenin Cumhurbaşkanlarına, Başbakanlarına ve Belediye Başkanlarına diyalog için davet gönderildi.

Çeviri: Çağatay Karagöz
Kaynak: miruhbosne.com

Yorumlar

  • (not be published)