Umut Veren Gelişmeler

Giray Karagöz
Posted on Haziran 16, 2019, 2:04 am
2 mins

Bu hafta Balkanlara bir göz atınca umut verici gelişmeler olduğunu gördük. İnşallah daha da ilerisi, daha fazla birliktelik dolu gelişmeler olur.

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, iki gün önce tarihi bir karar ile Kosova ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasını onaylayan kararnameyi imzaladı. Çok geç kalınmış ama içimize su serpen bir gelişme oldu.

Niye böyle dedik?

Bu anlaşma 2013 yılında yani bundan 6 sene önce dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Kosova Başbakan Yardımcısı ve Ticaret ve Sanayi Bakanı Mimoza Kusari Lila tarafından Ankara’da düzenlenen törenle imzalanmıştı.

Haşim Taçi iki gün önce anlaşmayı imzaladı. Hayırlısı olsun, kardeş Kosova ile daha da ileri anlaşmalar olsun isteriz. İlişkilerimizin daha da gelişmesini isteriz fakat aracısız. Yani Amerika’sız olarak.

Sevgili dostlar, Kosova ile Türkiye arasındaki gümrük ticareti, ülke gelirinin sadece %10’unu oluşturuyor. Sizler de takdir edersiniz ki kardeş Kosova ile sadece bu kadar ticaretin zuhur etmesi çok da fazla değil. Türkiye’nin Kosova’dan, gelişmesi haricinde hiçbir beklentisi olmadığı kanaatindeyim. Dolayısıyla bu ticaretin gelişmesi, ancak ve ancak Kosova’nın faydasına olacaktır.

İstatistiklere göz atıldığında, bir yıl boyunca Kosova Gümrüğü’nden toplanan vergiler, ülke bütçesinin yaklaşık yüzde 65’ini oluşturuyor. Geri kalan ise AB’nin Kosova’ya ödediği para ve vergiler.

Umutlarımız artıyor, kardeşlerimizle yakınlığımız bir adım daha ilerliyor.

Dileriz ki bu gelişmeler daha da ilerlesin. Kardeşlerimiz ile aramızdaki mesafe adım adım değil, fersah fersah kısalsın. Sadece bu gelişme bile yüzümüzü güldürmeye yetti de arttı bile. Dileyelim ki ilerleyen günlerde daha güzel gelişmeler olsun.

Saygılarımla efendim. Hafta içinde yeni analizlerle, sizlerin huzurunda olma dileğiyle.

Yorumlar

  • (not be published)