YÂR İLE BAYRAM KILSIN GÖNÜLLER

H Şükrü Yayıntaş
Tarih Haziran 03, 2019, 9:27 pm
4 mins

Öyle bir cân olmaya gayretin olsun ki baktığın her yerde, her zerrede O’nun hakikatini gör.
Burada görmek dediğimiz şey insanın İ’nsan olanı görmesiyle oluşur ki, İnsan’ı görmeyinin gözü zaten kördür. Bak güzelliğe vesile kılmış Ramazanı Hakk, bayram eylemiş ol Muhammed Mustafa s.a.v, ara can kardeşini duy sesini bayramlaş onunla. Tıpkı asr-ı saadette huzurda bayramlaşır gibi, koy ortaya sana sunduğu güzel düşünceyle içini. Koy ki düşüncen âli olsun, tıpkı O’nun sana bahşettiği gibi.

Allah’ın vârlığı gönüllerdedir, gönüllere muhabbetle kulaktan giren dost’luklardadır. O halde Dostun etrafında dostluklar kurun, yücelmek için gönüllerinize O’nun aşkını sunun. Rahman’ı, Rahim’i idrak edin; merhamet ile bağışla(n)mayı bilin. Masivam var deyip zahir unsurun arkasına sığınmayın, şimdiden terk etmesini bilin ki, günü geldiğinde kolay olsun beden ile ruhun da terki.

Bayramı sadece belirli vakitlerde ararız da bayramın vesilesine nail olamayız bir türlü. Bir vakit ola ki Hz. Ali’ye sormuşlar: “Ey Ali! Nedir bayram?”
Hz. Ali buyurmuş ki: “Günahsız geçen her gündür.”

O halde bayram dediğimiz hikmet üç veya dört günle sınırlanabilir mi? Hakikatte bayram etmek ki yâr ile olur. Çünkü yâr ile kavuşmadır bayram. Cemâlleşmedir. Bayramlaşma cemâl ile sende hayy’at bulur.

Cehd ile bütünleşen otuz günün ardından gelen bayram günleri senin yâr ile bayram kılman içindir. Yâr ile bayram kılabilmek içinse insanın sürekli cehd içinde olması şarttır. O tekâmül hâli sende sürekli bir seyir hâlindedir ve bu seyir son nefese kadar devam eder. Bu seyir süresince kişi ihlas ile kaim olmalı, sağlam duruşuyla birlikte Hakk huzurunda daimi kıyamı kendinde hâl eylemelidir.

Peki ya her ân bu hâl içinde olmayan bir kimsenin bayramından söz edilebilir mi? Senin tuttuğun oruçta mıdır Allah? Senin gün boyu içmediğin suda, yemediğin yemekte midir? Yoksa senin bu âlemde nefesini O’ndan alan O’nun hakikat Er’leriyle bütünleşen hâlinde midir?

Bir düşün. İdrak et. Sen sanır mısın ki Kadir gecesi sadece bir gündür? Her ânı Hakk ile olanın gecesi de gündüzü de Kadir’dir. O vakit her yer Hakk olur, her zerre ki Hakk’ı söyler. İşte hakikatte bayram budur.

Sen sen ol bayramı şekil ile iki rekat namaza indirgeme! Kâmil bir gönüle girmeyince bayram ettim deme. Cemâlden uzak kalan bayramın idrakından da uzak kalır unutma. Yâr ile gönlün kılıyorsa bayram bil ki O’nunla her ânın olur bayram.

Bitmeyecek bu demde de bayram, her daim karşılıklı kurbiyetle dost gönüllerin içinde seyredecek.

M Lütfi Filiz der ki;
“Bayram oldu dosta geldik ad-ı ekberdir bugün
Bayram oldu dostu gördük raz-ı enverdir bugün
Bayram oldu dostla olduk kenz-i gevherdir bugün
Lütfu Hak’la gönle girdik bayram oldu çok şükür.”

Bir Onceki Yazi

ORUÇ ÜZERİNE

Bir Sonraki Yazi

İnsan Nasıl Dirilir?

One Comment to: YÂR İLE BAYRAM KILSIN GÖNÜLLER

 1. Avatar

  Nalan Atasoy

  Haziran 4th, 2019

  Bayramı bayram eden günahsız geçen bir gün … Ve sevdiklerinle kavuşman. Şükür O’nun Aşk’inin farkında olup, O’nun Aşkı için var olmak .
  Ellerinize sağlık Hasan Şükrü Yayıntaş Hocam

  Cevapla

Yorumlar

 • (not be published)