İnsan, hayatta çok farklı şeylerle karşılaşabilir. Beklenmedik olaylarla karşı karşıya gelebilir.Her şey istediği gibi olmayabilir. Başarabildiği, elde edebildiği, ulaşabildiği, kazanabildiği zamanlar olduğu gibi bazan beklentilerine karşılık alamadığı zamanlar da oluyor insan hayatında. Çoğu kez umut ettiklerini bulamayabilir. Umutsuzluk boşluğuna kendini bırakabilir. İnsan çoğu kez farklı tercihlerle de karşı karşıya gelebilir. Umutlu olmak ve olumlu bakmak veya umutsuz olup olumsuz ve karamsar tarafı seçmek insanın tercihine, kararına , seçimine kalmıştır.

Mevlana Celaleddini Rumi: “Umut, güvenlik yolunun başıdır”.

Hayatın bir gerçeği de insanların sorunlarla mücadele etmesidir. Umutla sorunları çözüme kavuşturmak için çaba göstermek mi, yoksa umutsuzlukla altında ezilmek mi kararı, insan için çok önemlidir.

Umut dünyası!
Umut olmasa yaşam anlamsız olur. Umuttur insanı hayata bağlayan, acıları dindiren, sıkıntılara göğüs gerdiren, başarıya yol açan, hasretlere son verdiren, aşığı maşuka kavuşturan. Zorları aştıran, dağları deldiren, zaferlere koşturan, yoktan var ettiren umuttur.

Umut, yaşam gücüdür!
Bir umuttur yaşamak!
Umutlar kaybolmasın!
Arjantinli yazar Jose Narosky şöyle diyor: “Benim en büyük arzum, umutlu olmaya devam edebilmek.”.
En önemli hedeflere doğru adım atıp başarmak için umut bir güçtür. Hayalleri gerçekleştirmek, tükenmiş umutları yeniden yeşertmek, acıları unutturmak için umut bir çaredir. Umut aslında bir şifadır. Dertlere derman, yaralara macun, gönüllere ferah, gözlere aydınlık veren umuttur.

Geleceğe umutla bakmak, umutla bir şeyleri beklemek, umutla bir yere varmak, umutla ayrılıklara son vermek için umutlardan vazgeçmemelidir insanoğlu.

Anadolulu filozot Miletli Thales: “Her şeyin yok olduğu anda bile, umut vardır.”.

Her ne olursa olsun, bunun altından kalkamam, her şey bitti, ben mahvoludum, sonu geldi diyerek umuttan vazgeçmek ve umutsuzluğa, karamsarlığa düşmemelidir insan. Dünyada, olmaz, olamaz, mümkün değil, asla yapılamaz sözleri geçersizdir. Her şey, her zaman olabilir. Yarın ne olacağını, insanın karşısına ne çıkacağını, hangi imkanlar verileceğini kimse bilemez.

Fransız romancı La Bretonne: “Umut, insanoğlunun bütün acılarının merhemidir.”

Neden umutsuzluk?
Hayır, umutsuzluğa gerek yok. Umutsuzluk insana birşey kazandırmıyor, aksine her şeyi zorlaştırıyor, çıkmaza sokuyor. İnsanın gücünü kaybettiriyor, inancını tüketiyor.

Mevlana Celaleddini Rumi: “Ey gönül. Sakın umutsuzluğa düşme …”.

Her an bir umuttur insan için!
Umudunu kaybedenlere belki bir fırsattır bazı geceler. Karanlıklar içinden doğar umut kıvılcımı. Yeter ki insan aramasını bilsin.

Amerikalı yazar Joe Tye: “Eğer umudunu kaybettiysen, sadece yeterince ileriye bakmadığın içindir.”

İnsan bilsin ki umudunu kaybettiği zaman verimli olamaz, nimetlerin tadını alamaz, hayatın güzelliklerini göremez.

Yunan şairi Theokritos: “Yaşayanlar için umut her zaman vardır. Umutsuzluk, ölüler içindir.”

İngiliz yazarı Edmund Burke: “Asla umutsuzluğa düşmeyin, ama düşerseniz, umutsuzca çalışmaya devam edin”.

Yaşamın bir gerçeğidir ki hayat her zaman insanın istediği yönde gitmeyebilir. Daha doğrusu insan hiç istemediği yerlerde de kendini bulabilir. Çoğu kez tüm gayretlerine rağmen belli bir durumda yerini almayabilir. Belki de yıllarca verdiği emeğin karşılığını da görmeyebilir. Ya da kazandıklarını kaybedebilir. Ama bu durum insan için bir son değildir. Dünya fırsatlar dünyasıdır. Yeter ki insan umudunu yitirmesin.

Alman bilim adamı Johann Wolfgang Goethe : “Paranı yitirdin, hiçbir şey yitirmedin. Çalışır kazanırsın. Onurunu yitirdin, çok şey yitirdin. Ama onu da çalışıp kazanabilirsin. Fakat umudunu yitirirsen, hayattaki her şeyini yitirirsin.”.

İnsan mutlaka umutla yaşamalıdır. Umutla geleceğe bakmalıdır. İnsanı bazen umutsuzluk sarabilir. Kendini çıkmazda hissedebilir. Çaresiz hissedebilir. Bu işin içinden nasıl çıkacağını bilmeyebilir. Düştüğü durumdan kurtuluş yolunu göremeyebilir. Ama hiçbir zaman umutsuz olmamalıdır.

Ey insan! Sakın umutsuzluğa düşme!
İnsan hangi durumda olursa olsun, mutlaka bir çıkış ışığı yolunu aydınlatacaktır. Yeter ki insan umutla bakabilsin, umutla yürüyebilsin, umutla ve coşkuyla geleceğe bakabilsin.

Fransız yazarı Honore de Balzak : “Umut cesaretin yarısıdır”.

Fransız düşünür ve yazar Roger Garaudy : “Umut olmadan, umulmayanı bulamayız”.
İnsan bulunduğu olay ve durumlardan dolayı üzülüp karamsarlığa düşmemelidir. Çıkış yolunu bulmak için umudunu kaybetmeden gayret göstermelidir. Umutla tüm engelleri aşmalıdır.

Fransız yazar Andre Gide şöyle diyor : “Umutsuzluk nedeniyle korkup kaçma. Umut umutsuzluğun ötesindedir. Aş, yürü, geç onu. Karanlık geçidin ötesinde ışık bulacaksın.”

Sıkıntılı durumlarda güçlü bir umutla, çalışmaya sarılmalı gayret göstermelidir insan.

Mevlana Celaleddini Rumi: “Sıkıntılı zamanlarda sakın ümidini kesme, çalış, gayret göster. Göreceksin ki bir gün güneşli, neşeli günler seni kucaklayacaktır. Güçlük kolaylıkla beraberdir.”

Osmanlı Devletinin fikir babası Şeyh Edebali : “Kimsenin umudunu kırma”.
Umutla yaşama dileğiyle…

İnsan hayatta güçlü olmalıdır, olumsuzluklar karşısında diz çökmemeli, daima ayakta durarak, kararlı adımlarla, umutla, geleceğe doğru yürümeli. Umutlar kırılmamalı. Umudu kırmamalı.
İnsan, çocukların, gençlerin, yaşlıların umutlarını kırmamalı. Umutlarına umut katmalı.

PREVIOUS ARTICLE

SÖZÜN ERİ OLMAK

NEXT ARTICLE

SADAKA TAŞI

2 Comments to: UMUTLAR KAYBOLMASIN

  1. Avatar

    Aysel

    Mayıs 31st, 2019

    Elleriniz dert görmesin..İyiki sizin gibi değerli yazarımız var.

    Cevapla

Yorumlar

  • (not be published)