Kosova Sakin, Sırplar Geriliyor

Giray Karagöz
Tarih Mayıs 26, 2019, 1:00 am
3 mins

Geçiğimiz yılın sonundan beri Kosova ve Sırbistan arasındaki gerginlikten her hafta dem vuruyoruz. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Kosova konusunda son noktayı ‘öldürseniz tanımam’ diyerek koymuştu. Fakat Kosova cephesinde ise bir yumuşama var.

Kosova cephesinde en belirgin ve sert tepkiyi veren Başbakan Haradinay’dı. Haradinay niyetinden geri adım atar mı bilinmez ama ilk defa Vuçiç’e bir diyalog çağrısında bulundu. Yani arayı yumuşatma adına ilk adımı atan Haradinay oldu.

Haradinay sosyal medya üzerinden Vuçiç’e çağrıda bulunarak, iki ülkeye zarar veren tutumlarını değiştirmeleri ve yüzlerini Avrupa’ya dönmeleri gerektiğini söyledi. Haradinay ayrıca Kosova’nın Kosovalı Sırpların da devleti olduğunu ve Arnavutların Sırplarla Kosova’da birlikte yaşadıklarını sözlerine ekledi. Halihazırdaki sınırlarla birlikte iki ülkenin devlet gerçekliğini kabul eden bir anlaşmaya hazır olduğunu da ifade ederek sözlerini tamamladı.

Balkanlardaki gerginliğin azaltılması adına Haradinay’ı attığı bu adım için tebrik etmek lazım. 1912’den bu yana huzuru bir türlü yakalayamamış, sürekli birbirleriyle uğraşan devletlerin artık medeni bir çözüme ulaşmaları devletler ve halklar için elzem durumdadır. Diyoruz ama Sırbistan tarafında işler farklı.

Fakat basına yansıyanlar ise Sırbistan’ın bu konuda pek de niyetli olmadığını gösteriyor. Üstelik asparagas haberler de duyuyoruz. Sırbistan, Kosova’nın Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne bağımsızlıklarını tanımaları için 500 bin euro teklif ettiğini iddia etmiş. Halbuki bu ayın başında Kongo, Kosova’yı yakında tanıyacaklarını söylemişti. Kongo tarafı da bu iddiayı reddetti. Karalamak olmaz, olmaz efendim olmaz. ‘Çamur at izi kalsın’ zihniyeti kimseye bir şey katmaz, aksine siz zarar görürsünüz.

Kosova’nın Sırbistan’a uyguladığı ‘meşhur’ gümrük vergisinin ardından Sırp tarafı da bir dizi, kendilerine göre ‘sert’ önlemler almak için düğmeye bastı. Burada Vuçiç de ‘Sırpların tutuklanması’ gibi bir iddia ortaya atmış ki, çok da doğru olduğuna inanmıyorum. Kim kimi neden suçsuz yere tutuklasın? Vuçiç, Paris’e gittiği zaman da Kosova ile alakalı bir görüşme yapmayacağını ve vergi kaldırılmadan da hiçbir şekilde diyalog kurmayacağını yineledi.

Kısacası Balkanlarda ısınan suyu Kosova soğutmaya çalışsa da Sırplar ateşi körüklemeye devam ediyor. Umarız ki yakın zamanda bu mesele bir çözüme kavuşur. Saygılarımla efendim.

Yorumlar

  • (not be published)