İlişkiniz Güçlü Tamam da…

Giray Karagöz
Tarih Mayıs 12, 2019, 1:51 am
4 mins

Ramazan ayının ilk Pazar günü sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Cenab-ı Hakk, Ramazan ayını hakkıyla yaşayıp bayramı görenlerden eylesin hepimizi.

Ramazan denince aklıma ilk gelen yer Prizren, yani Kosova. Ne zaman gelmiyor ki?

Balkanlardaki gündem Kosova ile Sırbistan’ın bir araya gelip anlaşması. Bu biraz zor gözükse de içimizde hala umut taşımaktayız. Kaldı ki hafta içi Brdo Brioni (Türkçesi Yokuş Zirvesi) için Arnavutluk’a giden Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç arasındaki soğuk selamlaşma ve Vuçiç’in, Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta ile fotoğraf çekilmeyip ayrılması dikkati çeken gelişmeler arasında.

Kosova ile Sırbistan arasındaki zaten pamuk ipliğine bağlı olan ilişkiler malumunuz bir vergi problemi nedeniyle iyice kopmuştu. İki ülke liderleri birbirlerine şartlar önermişti; daha önce bunları bu köşeden yazmıştık. Sırp Cumhurbaşkanı bu konuyla ilgili net bir açıklama yaptı: “Öldürebilirsiniz, fakat bu olmaz.  Bunu İngilizlere ve Almanlara diyorum, hiçbir zaman yapmayacağım.  Vurabilirsiniz, ama  böyle bir şey yapmam.  Daha 25 yıl cumhurbaşkanı olabilirim, ancak Kosova’yı tanımam.” Bu da demektir ki Priştine ile Belgrad arasında bir görüşme çok zor.

Taçi, geçtiğimiz Cuma günü de Amerikalı bir generali kabul etti. İsim mevzu bahis değil. Görüşmenin ardından Taçi yaptığı açıklamada Kosova ile Amerika’nın ilişkilerinin güçlü olduğunu söyledi. Mademki ilişkileriniz çok güçlü, Boldsteel kampı neden kapandı? Ya da daha önce ülkenize gelen Amerikalı müsteşar neden açık açık sizi tehdit etti? Sayın Taçi’nin cevaplaması gereken soruların olduğunu düşünüyorum.

Burada Başbakan Ramuş Haradinay ise ülke bütünlüğünü koruyan açıklamalar yapmaya devam ediyor. Brdo Brioni zirvesine katılan Taçi, Vuçiç ve Meta’yı ‘Kosova’yı bölmek için bir araya gelmekle’ suçlayan Başbakan “Mogherini’nin  artık diyalogu yönetecek zamanı yok. Kendisine karşı bir sempatim var, ancak Kosova’nın sınırlarını başka bir devletle konuşan, benim yönettiğim ülkenin düşmanıdır” dedi. Yani Başbakan Avrupa Komisyonu’nun da Kosova’nın toprak bütünlüğüne kastettiğini düşünmekte. Kosova’da Başbakan ile Cumhurbaşkanı arasındaki gerginlik de devam etmekte.

Bu arada Kosova muhalefeti de hükümetin bu sorunu çözmemesi halinde düşürmekle tehdit ediyor. Açık olarak hükümetin geleceğinin iki ülke arasındaki gelişmelere bağlı olduğunu söyleyen parti liderleri de bulunmakta.

Ve bugün ‘Anneler Günü’. Tüm annelerimizin ve tüm anne adaylarının anneler gününü en içten dileklerimle kutlarım.

Tüm annelere ve sizlere saygılar sunarım.

Yorumlar

  • (not be published)