Avrupa’ya Giden Yol Balkanlardan Geçer

Giray Karagöz
Tarih Mart 24, 2019, 9:16 pm
57 secs

Balkanlar bizim için önemlidir. Nasıl olmasın ki? 500 yıl birlikte yaşadığımız kardeşlerimiz orada. Makedonya’da, Kosova’da, Bosna’da… Fakat onları biraz unutur gibiyiz sanki. Evet, haklısınız, TİKA büyük işler yapıyor, doğru. Ama bu sadece restorasyon yapmakla olmuyor. Yanlış anlaşılmasın, elbette bunlar da önemli. Mirasımıza sahip çıkıyoruz, çıkacağız da.

Mirasımıza sahip çıkarken oradaki kardeşlerimizi unutmayalım. Kosova’dan yılda 100’ün üzerinde burslu öğrenciyi okuturken bu sayı birkaç yılda 10’a düştü. Şimdi ise oradaki kardeşlerimiz ‘3.5 milyon Suriyeliyi barındıran Türkiye bizi unutuyor mu’ diye soruyor. Elbette her yere yetemeyiz. Her yere yetişemeyiz. Ama eğer ki tüm mazlumlara elimizi uzatıyorsak o kardeşlerimizi unutmamamız gerekiyor. O coğrafya, bizim gönül coğrafyamız.

60 yıldır Avrupa Birliği’ne girmeye çalışıyoruz. Ama hep Balkanları atlayarak Avrupa’yı düşünüyoruz. Unutmayalım ki Balkanlar, Trakya’dan başlıyor.

Türkiye büyük ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti çok büyüktür. Hiçbir kardeşini yüz üstü bırakmaz. İnşallah merhamet elimizi Balkanlara biraz daha uzatırız. Kurulan vakıf, enstitü ve derneklere burada daha fazla iş düşüyor. Türkiye bölgedeki varlığını bu şekilde daha fazla hissettirecektir.

Yorumlar

  • (not be published)