Kosova’da Zirve Karışık

Giray Karagöz
Tarih Mart 03, 2019, 1:00 am
3 mins

Kosova’da Başbakan Ramuş Haradinay ve Haşim Taçi arasında bir anlaşmazlık var. Aynı partiden çıkmış ve aynı cephede, aynı amaç uğruna savaşmış iki emekli asker, sınır düzenlemesi konusunda karşı karşıya.

Bu tartışmanın ortaya çıkış zamanı da manidar. Kosova ile Sırbistan arasında vergi sorunu ortaya çıkmışken Kosova hükümetinin bir ve iki numarasının alevli tartışması şüphesiz ki Kosova’ya zarar verecektir; Allah korusun.

İşin en ilginç tarafı ise Taçi ve Haradinay’ın birbirlerini aynı şekilde ‘devlete zarar vermekle’ suçlamaları. Tartışmanın asıl sebebi ise sınırların düzeltilmesi fikri.

İki hafta önce Kosova’ya Sırbistan ile anlaşması konusunda dayatılan anlaşmanın örneğini sizlerle paylaşmıştık. Haradinay, anlaşmayı kesin bir dille reddederken Cumhurbaşkanı Taçi’yi ise sınır düzenlenmesine çanak tutmak ve Kosovalıları aptal yerine koymakla suçladı. Haradinay’ın Taçi’ye yönelik açıklaması şöyle:

“Artık aptallar yok, bir kez şaşırttılar, artık bunu yapamazlar.” Bir diğer konuşmasında ise:

“Cumhurbaşkanı diyalog ve Kosova’nın bölünmesindeki ilerlemeler ile ilgili fikirleriyle ülkeye büyük zarar vermiştir. Yani onun bu tartışmaları böyle bir duruma neden olmuştur.”

Taçi ise Haradinay’ın Kosova’ya ait bir uluslararası konferans fikrine karşı çıkarken Sırbistan ile ilişkilerin düzeltilmesi için diyaloga hazır olduğunu söyledi.

“Bu tür uluslararası konferansını teklif edene bu fikirden vazgeçmesini tavsiye ettik. Ulusun çıkarından olmayan bu tür fikirlerden vazgeçmeniz sizden de talep edilmektedir.” diyen Cumhurbaşkanı Taçi, Başbakan Haradinay’ın adını anmadan onu bir kez daha eleştirdi.

Bu arada, Kosova’da bulunan Bondstell Üssü kapatıldı ve askerler Amerika’ya geri döndü. Bondsteel öyle bir üs ki, internette kısa bir araştırma yaptığınız zaman şöyle bir ifade ile karşılaşabilirsiniz:
“Uzaydan görünen üs”. Bondsteel’in Çin Seddi’nin ardından uzaydan dünya üzerinde görülen ikinci yer olduğu da söylenmekte. Tesadüflere inanmayan biri olarak Kosova- Sırbistan krizi esnasında bu kampın boşaltılması Kosova’ya karşı bir hareket olarak algılanabilir.

İşin üzücü tarafı bu iki liderin Bondsteel’in boşaltılması ile ilgili verdiği demeçler. Ya hu siz Amerika’ya bu kadar mı muhtaçsınız? Ordunuz kuruluyor, kendi güvenlik güçleriniz ve teşkilatlarınız var.

Bakalım Haradinay ve Taçi arasındaki gerginlik nasıl sonuçlanacak, bekleyip göreceğiz.

Saygılarımla efendim.

Yorumlar

  • (not be published)