Bosna-Hersek Başkanlık Konseyi Sırp Üyesi Milorad Dodik, Bosna-Hersek’ten ayrılmayı iyice kafasına koymuş. Her seferinde basına farklı bahaneler sunan Dodik, bu sefer de dini inançlar ile alakalı yorumda bulundu.

Bosna-Hersek sınırları içinde Sırp halkının dini inançlarını düzgün yerine getirememelerini Boşnakların üzerine atan Dodik: “Her ne olursa olsun biz Bosna-Hersek’ten ayrılacağız.” açıklamasında bulundu. Ayrılma düşüncesini faaliyete geçirmek amacıyla Bosna-Hersek Sırp Cumhuriyeti’nde Ulusal Meclis’i toplamayı hedeflediğini bildirdi. Dodik’in bu çıkışları Bosna-Hersek’in birliğine çok zarar vermekte. Aynı zamanda 21. yüzyılda bir ülkenin sınırını değiştirmeyi amaçlıyorlar.

Bilgi ve iletişim çağında olduğumuz halde bazı Sırp politikacılar hala daha eski geleneğin sürdüğünü düşünüyorlar. Kaldı ki bu ayrılıkçı söylemler Balkanlara şiddetten başka bir şey getirmeyecektir.

Bir diğer yandan Sırplara en güzel cevap Karadağ’dan geldi. Karadağ Ortodoks Kilisesi Metropoliti Mihailo (Miraş Dedeiç) yaptığı açıklamada Sırbistan ve Bosna-Hersek Sırp Cumhuriyeti hükumetlerini adeta çıldırttı. Dedeiç, Sırbistan’ın Bosna-Hersek ve Kosova yerine kendi sınırları içinde bulunan ve yarı özerk statüye sahip olan Vojvodina ve Sancak bölgelerinde varlığını daha çok hissettirmesi gerektiğini; aksi takdirde ayrılıkçı söylemlerde bulunan Bosnalı Sırpların Bosna-Hersek sınırları içinde kalacağını ve Sırp Cumhuriyeti diye bir yapının kalmayacağını söyledi. Novi Sad’a yaptığı ziyarette burada yaşayan halkın ayrı bir cumhuriyette yaşıyormuş gibi davrandıklarını söyleyen Dedeiç Sırbistan’a “Devlet içinde devlet olmaz.” diyerek adeta iki Sırp lideri çileden çıkarttı.

Sırbistan ile Kosova arasındaki gerginlik ise durmaksızın devam etmekte. Kosova Başbakanı Ramus Haradinaj, Arnavutluk ile Kosova arasındaki sınırın Shengen kriterlerine göre kaldırıldığını iddia etse de Sırp makamlar bu durumun “Büyük Arnavutluk” projesi olduğunu iddia etmekteler.

Siyasetçilerin bu şiddet dolu ve ağır söylemlerinin yanında Sırp halkı yaşananlardan ve kendi devlet büyüklerinin ortamı germesinden oldukça rahatsız. Fenerbahçe Beko basketbol takımı oyuncusu Nikola Kalinic, verdiği bir röportajda Kosova’nın zaten uzun yıllardır kendi topraklarının olmadığını ve çatışmaya gerek olmadan ille de uzlaşmacı bir yolla her şeyin sağlanacağını söyledi. Sözlerine 2. Dünya Savaşı’ndan bir örnek vererek devam eden Sırp yıldız Almanya ve Fransa’nın savaşın üzerinden 16 yıl geçişiyle aralarında yaptıkları ekonomik işbirliğini hatırlattı. Bölgede ortamı germek yerine ikili ilişkileri daha da diri tutarak, ayrıca işbirliği içinde çalışarak her şeyin aşılacağını söyledi.

İşte size aynı ırktan iki farklı söylem. Şimdi soralım: Nerede Milorad Nerede Nikola?

Yorumlar

  • (not be published)