SEVGİYLE DOLALIM, SEVGİ DAĞITALIM

H Şükrü Yayıntaş
Tarih Ocak 17, 2019, 11:32 am
3 mins

“Sevdiğiniz şeylerden Allah için vermedikçe, asla Bir’e nail olamazsınız” 3/92

İnsanın sevmediği kendine kıymetli değildir, dolayısı ile sevmediğinden vermek infak olmaz. Bozulan yemek sunulanı rahatsız eder, midesini bozar ki infak yerini bulmaz.

İlim de böyledir!
Sunulan ilim ruhu bozmaması gerek. Cenab-ı Hakk hiçbir iyiliği, güzelliği karşılıksız bırakmaz. O’nun güzelliklerini gören güzellik sunar ki bütün esmalarında güzellikler vardır. Yeter ki yönümüzü, yüzümüzü O’na dönmüş olalım. O’nun Rahman ve Rahim varlığı ile bakalım. Yüzümüzü O’nun istediği güzelliklerle nereye çevirirsek, Allah’ın vechi orada kendini zuhur ettirecektir.

“Artık hangi tarafa dönerseniz dönün, Allah’ın Vechi işte oradadır.” 2/115

“Bilenler vechi cananı bu cism ü can ı neylerler, Görünse şemsin envarı meh i tabanı neylerler” N Mısri hz.leri

Daim Hakk’ı arzu eden, her yerde O’nun tecellilerini izler. Yeter ki Hakk’ın güzelliklerini görmeye gayret edelim.

İnsan madden acıktığı gibi manen de açlık hisseder. Günümüzde bunalım içerisinde olup daralan kişiler de, manevi bakımdan aç olmasından kaynaklanmaktadır. İnsanı sadece sıkıntıya sokan hastalık, fakirlik, işsizlik gibi şeyler değildir. Asıl sebep kişi kendini mutlu kılacak yollarını yanlış istikametlerde aramasıdır. Buna tasavvufi manada “kalp hastalığı” denilmektedir. Kişiyi saran kalp rahatsızlığının başında tevekkülsüzlük ile dedikodu, gıybetler gelir ki, bu yanlış hâl gönlü zayıflatır. Kişi kendinde ve etrafında yapılan, yaşanan güzellikleri göremez, fark edemez. Her şeyin safiyetli düşünce bütünlüğü ile Allah’ın kontrolünde olduğunu idrak edemez, akledemez.

Unutulmamalıdır ki, Rabb’imiz insanın dünya ve ahiret saadetini şuurlu bir Kul’luğa bağlamıştır.
Bu nedenle daha mutlu, huzurlu yaşayabilmek için Cenab-ı Hakk’ı ne kadar andığımıza ve varlığımız O’nun güzel var’lığından zuhur ettiğini safiyetli bir düşünceyle ne kadar idrak içinde olduğumuzu gözden geçirmeliyiz, içimize dönmeliyiz.

Aşk aklı aciz bırakır amma akılsız aşk gönlü yanlışa akıtır, hak’ikat’e yol eyleyen marifetli akıl ile gönlü meveddetle dolandır.

Bir Onceki Yazi

MÜZİK ve TASAVVUF

Bir Sonraki Yazi

DÖN YÜZÜN AŞK’A

Yorumlar

  • (not be published)