İsim Değişti de Ne Oldu?

Giray Karagöz
Tarih Ocak 13, 2019, 1:00 am
3 mins

Dün itibariyle Makedonya’nın adı Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değişti. Yunanistan’ın bir türlü hazmedemediği ‘Makedonya’ adı ise tarihe karıştı.

Balkanlardaki siyasi duruma daha evvelki yazılarımızda değişmiştik. Kaynayan kazan ve pimi çekilmiş bomba olarak nitelendirdiğimiz Balkanlardaki en son gelişme dün yaşandı ve Makedonya Cumhuriyeti artık Kuzey Makedonya Cumhuriyeti oldu. NATO ve AB üyesi olamayan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ise, bu birliklere üye olabilme konusunda büyük bir adım atmış oldu.

Bildiğiniz gibi Makedonya daha önce Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti adı ile Avrupa sahnesindeydi. Yugoslavya’nın Sırbistan ile merkezi konumunda bulunan Makedonya’nın federe yapıdan kopması ise sorunsuz oldu. 1991 yılında ise yapılan referandum ile ‘Makedonya Cumhuriyeti’ kurulmuş oldu.

Kuruldu kurulmasına ama komşuları Makedonya’yı tanımıyorlardı. En büyük problemi ise Yunanistan çıkarıyordu. Yunanistan yönetimine göre, “Slav kavimleri Balkan yarımadasına altıncı ve yedinci yüzyıllarda geldiklerine göre, bugünkü Makedonlar, eski Makedonlardan gelmiyorlar. Bu sebeple, “bugünkü Makedonların, Makedon ve Makedonya isimlendirmelerini kullanma hakları yok.” Yine Yunanlılara göre; “Üç bin yıldan beri Yunanistan’ın bir parçası olan Makedonya’nın, Büyük İskender’e kadar uzanan bir Helen geçmişi bulunuyor. Antik Çağdaki Makedonlar, Yunanca konuşan ve Yunan kültürüne sahip Kuzey Yunanistan halkıdır.” Buna karşılık Makedonlar da, “milattan önce 700 ve 800’lü yıllarda Ege Makedonya’sında ortaya çıkan Makedonlar, Yunanca konuşmadıkları gibi, Yunan kültürünün de bir parçası değildir.” Ayrıca Üsküp yönetimine göre, “Bugün, Vardar Makedonya’sında yaşayan ve tarihin etkileri sebebiyle Slav Makedoncası konuşan halkın önemli bir kısmı ile Ege Makedonyası’nda yaşayan ve aynı etkiler sebebiyle Yunanca konuşan halkın bir kısmı Antik Çağdaki Makedon Krallığı halkına mensup Makedonlardır.” (Ayhan Demir- Yunanistan’ın İsim İnadı- Batı Trakya)

Görüldüğü üzere bu yaşanan isim problemi sembolik. Şimdi asıl sorulması gereken şu: Makedonya’nın ismi değişti de ne oldu? Orası bizim bildiğimizden ve kalbimizdekinden farklı bir Makedonya, af edersiniz Kuzey Makedonya mı olacak? Bekleyip göreceğiz.

Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler.

Kalın sağlıcakla.

Bir Onceki Yazi

Artık Yeter!

Bir Sonraki Yazi

Azim ve Hırs

Yorumlar

  • (not be published)