Rus Uzmandan ABD’nin Ekonomi Saldırısı Yorumu

Yabende
Tarih Ağustos 11, 2018, 11:30 am
2 mins

Rus Uzman İsayev, son günlerde ekonomi üzerinden dünyaya, özellikle de Türkiye’ye savaş açan Amerika hakkında açıklamalarda bulundu.

‘Yeni Rusya’ (Novaya Rossiya) hareketinin lideri ve Aktüel Ekonomi Enstitüsü direktörü Nikita İsayev, Sputnik’e verdiği mülakatta ABD’nin Türkiye’den ithal edilen alüminyum ve çelikle ilgili gümrük vergilerini ikiye katlama kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İsayev “ABD bu durumda ‘Donald Trump’ın kalıplarına’ göre hareket ediyor, yani müttefiklerine saldırmaya başlıyor, Türkiye ise bildiğimiz üzere her şeyden önce NATO bünyesinde ABD’nin doğrudan bir müttefiki. Ticari ilişkilere yönelik saldırılar yapılıyor, daha önce Avrupa ve ABD’nin diğer müttefiklerine de, çelik ve alüminyum dahil olmak üzere aynı şeyler yapılmıştı.

Türkiye’ye yönelik de böyle bir yöntemin kullanılmış olması hiç de şaşırtıcı değil. Ancak, Türkiye için bu durumun çok ta kritik olmadığını belirtmek gerekir, zira Türkiye dünyada bu ürünlerin başlıca ihracatçılarının arasında yer alıyor.” dedi.

ABD’nin yapmış olduğu bu ekonomik yaptırım hamlesine karşılık Isayev’den “Türkiye’nin bu adıma yanıtının çok kapsamlı olacağını düşünmüyorum. Genel olaraksa Türkiye büyük bir olasılıkla Rusya’ya, ayrıca Rusya’nın üyesi olduğu birliklere ilgi göstermeye devam edecek. (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın daha önce açıkladığı gibi Avrasya Ekonomik Birliği ve muhtemelen BRICS grubu söz konusu.” yorumu geldi.

Yorumlar

  • (not be published)