Gazze Sınırı’nda Cuma Gösterileri

Yabende
Tarih Temmuz 27, 2018, 6:08 pm
42 secs

Gazze şeridinde “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterileri kapsamında yapılan gösteriler 18. Cuma gününde de devam etti.

30 Mart tarihinden bu yana yapılan gösterilerde İsrail askerlerinin aşırı kuvvet kullanması sonucu 152 Filistinli şehit edilip, 16 binden fazla Filistinli de yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı yazılı açıklamada “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adı altında yapılan gösterilerde şu ana kadar 18’i çocuk ve 2’si gazeteci toplam 152 Filistin vatandaşının şehit edildiğini bildirdi.

Toplam yaralıların ise 3 bin 200’ünü ise çocuklar oluşturuyor. İsrail yönetimi, göstericileri dağıtmak adına her yola başvuruyor. Şehit ve yaralıların çoğunun yara alma sebepleri ise gerçek mermi ve şarapnel parçaları.

İsrail terörü bugün de dinmedi. Cuma namazı çıkışında İsrail aleyhinde slogan atan gruba İsrail polisinin cevabı çok sert oldu. Cami cemaatini Mescid-i Aksa’dan zorla çıkaran polisler Harem-i Şerif’i de kapattı.

İsrail’e geçtiğimiz günlerde BM’den şiddete son vermesi konusunda uyarılarda bulunulmuş; ancak İsrail yönetimi bu uyarıya kulak asmamıştı. Şimdi BM’nin takınacağı tavır merak ediliyor.

Yorumlar

  • (not be published)