Çavuşoğlu’ndan İran Açıklaması

Yabende
Tarih Temmuz 25, 2018, 12:43 pm
56 secs

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin İran’a uygulayacağı yaptırımın kendilerini bağlamadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada ABD Başkanı Trump’ın İran’a uygulayacağı yaptırım kararları Türkiye’yi ilgilendirmediğini söyledi.

Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Birleşmiş Milletler’in (BM) yaptırımlarına her ülke gibi biz de uyarız ama ABD olsun, İngiltere olsun veya başka bir ülke olsun, AB olsun, onların bir ülkeye yaptırım kararlarına uymak zorunda değiliz” açıklamasında bulundu.

AB’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırım kararlarına da değinen Çavuşoğlu “Yaptırımları da doğru bulmuyoruz. Bu ilkesel bir tutumdur. Herhangi bir şarta bağlı değildir” dedi.

Ortadoğu’da yaşanan olaylar hakkında ABD’nin ilişkileri karmaşık bir hale getirdiğini belirten Çavuşoğlu “Suriye’de yeniden kılıçlar çekilirken, ABD ve İran yine ağız dalaşına girmiş durumda. Hem Trump hem de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo hafta sonundan bu yana İran rejimini kınadı. Pompeo’ya göre İran bir mafya gibi yönetiliyor. Suriye’nin kuzeyinde askeri varlığı ve İran üzerinde önemli etkisi olan Türkiye ise kilit bir müttefik olma potansiyeline sahip.”

Yorumlar

  • (not be published)