Çin’den İslam’a Karşı Büyük Saygısızlık

Yabende
Tarih Temmuz 25, 2018, 12:21 pm
3 mins

Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman halka zulmü devam ediyor.

Çin yönetiminin geçtiğimiz aylarda Doğu Türkistan’daki Müslümanları yozlaştırarak benliklerini kaybettirme çabasında bulunduğunu ispatlar nitelikte yayımladığı bir belge ele geçirildi.

Çin Merkez Yönetimi ile sözde Uygur Özerk bölgesel yönetimince hazırlanan bu gizli belgelere göre Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygurların, Kazakların ve diğer Müslüman toplumların dini inançlarını ve dini yaşantılarını nasıl kontrol edilerek yönetileceği hakkında maddeler yer aldı. Söz konusu belgede genelgede yer alan hususlara karşı gelenlerin sert tedbirler ve ağır cezalandırmalarla cezalandırılacağı dile getirildi.

İşte O Rezil Maddeler

Çin sınırları içinde yaşayan ve İslam inancına bağlı bölgelerdeki Halkın Çin kültür ve medeniyetinden uzaklaşmaması ve bu Çin değerlerinin yok edilmesine yönelik her türlü  düşünce ve eylemlere karşı gerekli önlemlerin alınması

İslam dinine ait ibadetlerin yerine getirileceği ve dini faaliyetlerin yürütüleceği alanlar olan  yeni Mescit ve Camilerin ve benzer dini mekanlarının inşa edilmesi kesinlikle yasaktır ve bu konuda  her türlü tedbirler alınacaktır.

Dini inançlara göre dini içerikli giyim kuşam ve kıyafetlerin giyilmesi ve  kullanılması  yasaktır.

Dini faaliyetler ile İslam dininin gereği olan dini içerikli örf adetlerin yerine getirilmesi mutlaka engellenecektir.

Dini içerikli  konuların  eğitim ve öğretimi  kesinlikle yasaktır. Özellikle İslam itikadının öğrenilmesinde esas olan Arap dilinin öğrenilmesine ve öğretilmesine  yani “Araplaşmaya” kesinlikle izin verilmeyecektir.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Arap ve İslam Ülkelerindeki Büyükelçilikleri, Konsoloslukları ve Dış Temsilcilikleri bulundukları ülkelerde din öğretimi gören Çin vatandaşı Müslüman öğrencileri sürekli ve etkin şekilde kontrol, ve takip edecek ve  onların Çin yasalarına göre yönlendirilmeleri için gerekli tedbirleri alacaklardır.

ÇHC. Dış Temsilcilikleri bulundukları Müslüman Ülkelerde Din öğretimi gören Çin Uyruklu öğrencilere yönelik ÇKP öğretileri ile Sosyalist ideolojilerin öğretilmesi ve pekiştirilmesi hizmetlerini en iyi şekilde yerine getireceklerdir.

 

(Kaynak: Yeni Akit)

Yorumlar

  • (not be published)