TBMM 28. BAŞKANINI SEÇİYOR

Yabende
Tarih Temmuz 12, 2018, 2:50 pm
2 mins

TBMM 28. Başkanını seçiyor. TBMM Genel Kurulu’nda,bugün Meclis Başkanı seçimi yapılıyor. Genel Kurulu saat 14.00’te toplandı ve parlamento 14.30’da oylamaya geçti.

Başkanlık seçiminin ilk tur oylaması başladı. Meclis Başkanlığına aday olan isimler, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, CHP İstanbul  Milletvekili Erdoğan Toprak, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, İYİ Parti  İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu ve Saadet Partisi İstanbul Milletvekili  Cihangir İslam.

MHP ise meclis başkanlığı için aday göstermedi ve AK Parti adayını destekleyeceğini duyurdu.

MECLİS BAŞKANI’NIN GÖREV SÜRESİ

TBMM İçtüzüğüne göre, Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim gerçekleştiriliyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi üç yıl oluyor.

AK Parti adayı İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, CHP adayı İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, HDP adayı Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş , İYİ Parti adayı İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu meclis başkanlık seçimlerinde yarışacak.

 MECLİS BAŞKANI NASIL SEÇİLİYOR?

TBMM Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılıyor. İlk iki oylamada seçilebilmek için meclis üye tamsayısının üçte ikisi kadar yani 400 oy almak gerekiyor. İki turda yeterli oy sayısına ulaşılamadığı taktirde üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu kadar yani 301 oy yeterli oluyor.

Üçüncü oylamada da salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak; dördüncü oylamada en fazla oy alan milletvekili Başkan seçilecek

Yorumlar

  • (not be published)