23 SENEDİR KAPANMAYAN YARA

Yabende
Tarih Temmuz 12, 2018, 10:37 am
4 mins

11 Temmuz 1995 günü Ratko Mladic’in komuta ettiği Sırp çetnik kuvvetleri, Srebrenica’da tüm dünyanın gözü önünde ama kimsenin sesini çıkarmadığı (veya çıkaramadığı) bir katliam ile Boşnak Müslümanları acımasızca şehit etti.

Peki sadece Srebrenica mı? Hayır! Prijedor’da, Banja Luka’da, Sarajevo’da, Mostar’da ve daha nice yerlerde…  Savaşta hayatını kaybedenlerin çok büyük bir kısmı Boşnaklardan oluşuyor (%83). Yaklaşık on sekiz bin kişinin kayıp olduğu ihbar edilmiş; bunun ancak bin kişisine ulaşılabilmiştir.

Bu katliamlar içinde en ağır olanı Srebrenica’dır elbette. Silahsız ve masum insanlar onlara umut olan NATO kuvvetlerine sığındı. Sözde Birleşmiş Milletler, daha sonra bu bölgeyi “güvenli bölge” ilan etti. Bunu haber alan Sırp katilleri Srebrenica’yı önce kendilerine özgü yöntemlerle NATO’dan aldı ve sonra da emellerine ulaştılar.

Savaş nedeniyle harap düşmüş halka NATO askerlerinin yanında çok sevecen davranan Sırpların asıl amacı, insanları toplama kamplarına gönderirken meydana çıktı. Kadınlar ve erkekler, getirilen otobüslere ayrı ayrı bindirildi. Bu otobüslerden bazılarına bölgeden uzaklaşınca ateşler açıldı. Birçoğu hayatını bu otobüslerde kaybetti. Toplama kamplarında yapılan zulüm ise dayanılmaz boyutlardaydı. Sırplar, bu toplama kamplarının etraflarına mayın döşeyerek bazen kaçmalarını engelliyor, bazen ise insanları kandırarak onlara özgürlük verildiğini söylüyor ve bu insanların kaçarken mayına basıp öldüklerini görünce bundan zevk alıyorlardı.
Ve bugüne gelince… Aradan 23 yıl geçmesine rağmen hala daha toplu mezarlar çıkıyor. Bu yıl 35 kişinin daha cesedine ulaşıldı. En küçüğü 16, en büyüğü ise 75 yaşındaki Boşnak erkekleri… Acı hala taze. Dinmiyor Srebrenica’dan yükselen feryat. Ne yazık ki de duyulmuyor. Dün Srebrenica neyse bugün Arakan öyledir. Doğu Türkistan’da yapılan öyledir. Peki bu insanların suçu nedir? Sadece Müslüman olmak.

Bakın, Bosna Savaşı sırasında Sırplar, Boşnaklar ile “Türk” diyerek dalga geçtiklerini zannettiler. Osmanlı Dönemi’nde yaşadıkları yenilginin acısını Osmanlı oradan çekilince orada kalan Müslümanlardan çıkarmak istediler. Srebrenica’ya girerken ne demişti Mladic “Bugün biz Osmanlı Yeniçerilerinden intikamımızı alıyoruz.” Bilmeliler ki orada Yeniçerilerin varlığı hiçbir zaman bitmeyecek. Bilmeliler ki ne kadar uğraşılarsa uğraşsınlar İslam Bayrağı ebedi bir şekilde dalgalanacak orada.

Savaşta kaybeden tüm Boşnak Kahramanları’na Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm Bosna Halkı’na baş sağlığı dileklerimi iletirim.

 

Çağatay Karagöz

Yorumlar

  • (not be published)