BAŞKAN ERBAŞ CUMHURBAŞKANLIĞI GÖREVE BAŞLAMA TÖRENİNDE DUA ETTİ

Yabende
Tarih Temmuz 10, 2018, 2:51 pm
7 mins

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe’de düzenlenen “Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni”ne iştirak etti. Törende hazır bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş dua etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Büyük Millet Meclisinde gerçekleştirilen yemin töreninin ardından Anıtkabiri ziyaret etti. Ziyaret sonrasında ise Beştepe’de yapılan “Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni”ne katıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmada törene katılan devlet başkanlarına, ülke temsilcilerine ve orada hazır bulunan tüm katılımcılara teşekkür etti.

“Allah bizi milletimize mahcup etmesin. Rabbim yolumuzu aydınlatsın, işimizi kolaylaştırsın.” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan 40 yılı aşkın süredir siyasetin içinde olduğunu hatırlattıktan sonra şöyle konuştu:

“Biz siyaseti hep Allah rızası için, milletimize hizmet etmek için yaptık. Efendiliğe değil, özellikle millete hizmetkar olmaya geldik. Milletimize layık olabilmek için geceli gündüzlü çalıştık. Hamdolsun milletimiz bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı, yolda koymadı. 24 Haziran’da bizi seçti. Sadece bize oy verenlerin değil, 81 milyonun tamamının cumhurbaşkanı olduğumuzun bilinciyle milletimize layık olmaya çalışacağız.”

Bu ifadelerin ardından yeni bir başlangıç yaptıklarına dikkatleri çeken Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle 150 yıla yaklaşan demokrasi arayışımızın ve 95 yıllık cumhuriyet tarihimiz boyunca yaşadığımız denemelerin çok ötesinde yeni bir yönetim modeline geçiyoruz. Geçmişte yol açtığı siyasi, sosyal ve ekonomik kaoslar sebebiyle ülkemize çok büyük bedeller ödeten bir sistemi artık geride bırakıyoruz.” şeklinde konuştu.
Vesayetten darbelere, terör saldırılarından, ekonomik tuzaklara kadar her türlü sıkıntıyı yaşamış bir siyasetçi olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Demokrasi tarihimizin tecrübeleri yanında son 16 yılda ülkemizi 3,5 kat büyütürken karşılaştığımız sıkıntılar bize de bu değişimin kaçınılmaz olduğunu göstermiştir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi zorlama değil, tarihin bizi yönlendirdiği isabetli bir tercihtir. Türkiye Osmanlı’dan beri tarihinde ilk defa kritik bir yol ayrımında, tercihini darbe veya benzeri zorlamalarla değil, milletimizin özgür iradesiyle gerçekleştirmiştir. Bu vesileyle girdiğimiz her mücadelede yanımızda olan, bilhassa Pazar günü ikinci yıl dönümüne ulaşacağımız 15 Temmuz darbe girişiminde canları pahasına istiklallerine ve istikballerine sahip çıkan milletime şükranlarımı sunuyorum.”
Erdoğan, dün akşam saatlerinde Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi yakınlarında meydana gelen tren kazası sebebiyle töreninin halk oyunları, lazer ve ışık gösterileri gibi kutlama bölümlerini iptal ettiklerini bildirdi. Kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara şifa dileyen Erdoğan, “Milletimizin başı sağ olsun, Rabb’im yar ve yardımcımız olsun.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarının ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş dua yaptı. Başkan Erbaş duasında şu niyazlarda bulundu:

“Ey kâinatın ve mülkün yegâne sahibi Rabbimiz!
Huzur-u ilahinde ellerimizi açtık, sana iltica ediyoruz, sana hamd ediyoruz, sana şükrediyoruz; hamdimizi, şükrümüzü kabul eyle Allah’ım!
Ya Rabb yüce kitabında buyurduğun gibi gireceğimiz yere sıdk ile girmemizi, çıkacağımız yerden de sıdk ile çıkmamızı nasip eyle. Katından bize yardımcı bir kuvvet ihsan eyle Allah’ım.
Ey insanlığa peygamberler göndererek iyiliğin yayılıp kötülüğün ortadan kalmasını murat eden Yüce Rabbimiz!
Allah’ım, yüklendiğimiz bütün emanetleri ve sorumlulukları hakkıyla taşıyabilmek için bizlere güç ve kudret, sabır ve sebat lütfeyle Allah’ım! Rahmetini, bereketini, kerem ve inayetini esirgeme, vüs’atimizi, feraset ve basiretimizi artır Allah’ım!
Tüm insanlık ailesi olarak birbirimizin varlığını kendi varlığımız; hukukunu kendi hukukumuz sayabilmeyi bizlere bahşeyle Allah’ım!
Ya Rabb! her türlü fitne ve fesada, hile ve tuzağa karşı bizlere feraset ve basiret nasip eyle Allah’ım.
Umudumuzu ve huzurumuzu bozmak isteyenlere, coğrafyamıza fesat tohumları ekmeye çalışanlara fırsat verme Allah’ım!
Zalime karşı her daim mazlumun yanında yer alan; gariplere, kimsesizlere, biçarelere derman olan; fakire, düşküne, yetime kol kanat geren aziz milletimize zeval verme Allah’ım! Şüheda yurdu cennet vatanımızı birlik, beraberlik ve kardeşlikle ilelebet payidar eyle Allah’ım!
Bedirden Çanakkaleye, 15 Temmuz’dan günümüze tüm şehitlerimize rahmet eyle, gazilerimize şifalar ve hayırlı ömürler nasip eyle Allah’ım!
Ya Rabb! Devletimizin bekası, milletimizin refahı, insanlığın huzuru için yılmadan, usanmadan çalışan ve milletimizin kendisine vermiş olduğu yetkiyle bugün yeni görevine başlayan sayın Cumhurbaşkanımıza muvaffakiyetler ihsan eyle; nusretini lütfeyle, onu mahcup eyleme Allah’ım.”

Cumhurbaşkanlığı Görevine Başlama Törenine, devlet ricalinin yanı sıra, 22 Devlet Başkanı, birçok ülkeden devlet başkan yardımcıları, parlamento başkanları ve başbakanları, 6 uluslararası örgütün temsilcisi ve çok sayıda davetli katıldı.

Yorumlar

  • (not be published)