AKPM TÜRKİYE RAPORTÖRÜNÜN 4’LÜ BENZEMEZLERLE BENZERLİĞİ

Yabende
Tarih Temmuz 04, 2018, 12:07 pm
2 mins

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türkiye Raportörü Marianne Mikko, 24 Haziran’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türkiye Raportörü Mikko seçimlere katılım oranına değinerek, ‘Türkiye’deki geleneksel demokrasiyi Rusya’dakiyle kıyaslamak hata olur. Türkiye’nin diktatörlüğe kaydığını söyleyenlere kesinlikle katılmıyorum. Seçimlere yüzde 88’lik katılım oranı, hiçbir Avrupa ülkesinde, hatta dünyada bile görmenin kolay olmadığı bir orandır.’ değerlendirmede bulundu.

DİKTATÖRLÜK SÖYLEMLERİ GERÇEKÇİ DEĞİL

Alman basınına konuşan Estonyalı sosyal demokrat parlamenter Mikko, Türkiye’nin diktatörlüğe kaydığını söyleyenlere katılmadığını belirti. Seçimi Diyarbakır’da takip ettiğini açıklayan Mikko, “Seçim gözlem misyonumuz güzel geçti. AKPM olarak değişik siyasi gruplardan 35 parlamenterle yerinde gözlemledik. Türk hükümeti ve görüştüğümüz tüm Türklerle uyum içinde çalıştık. Bizlere çok yardımcı oldular.” dedi.

YİNE KÖTÜLEMEKTEN VAZGEÇMEDİ. HEDEF TRT

AKPM Türkiye Raportörü Mikko, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce tarafından hedef gösterilen ve eleştiri yağmurlarına tutulan TRT’yi kötülemekten ve aynı ağzı benimsemekten geri kalmadı. Mikko, TRT’nin AK Parti yanlısı bir yayın yaptığını ileri sürdü.

OHAL KALDIRILSIN, DEMİRTAŞ SERBEST KALSIN

Millet İttifakı olarak adlandırılan ve 4’lü Benzemeler İttifakı olarak nam salan 4’lü partinin ortak bütünleştiği “OHAL Kaldırılsın ve Demirtaş serbest kalsın.” hususlarına destekleyici söylemlerde bulundu.

“Demirtaş’ın serbest bırakılması” konusuna değinen parlamenter Mikko, “Seçimler yapıldı, kazananlar belli. İlk olarak, söz verildiği gibi OHAL’in kaldırılmasını ve Selahattin Demirtaş gibi tutukluların serbest bırakılmasını ümit ediyoruz.” dedi

 

 

Yorumlar

  • (not be published)