YURTDIŞINDAKİ SEÇİM MESAİSİ BİTİYOR

Yabende
Tarih Haziran 20, 2018, 12:01 pm
3 mins

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), açıklamış olduğu seçim takvimine göre yurtdışında oy verme işlemi 7 Haziran’da başlamış olup, 19 Haziran’da(bugün) son bulacak. Gümrük kapılarında ise 24 Haziran’a kadar oy verme işlemi sürecek.

Yurtdışında bilindiği üzere üç milyon civarında Türk seçmen bulunmaktadır ve bu seçmenin büyük bir bölümünü Almanya, Avusturya ve Hollanda’da yaşayan Türk vatandaşları oluşturuyor. Bu ülkelerdeki seçmenler, başkanlık sistemi için gerçekleştirilen referandumda ‘‘EVET’’ yönünde tercihlerini bildirmişler ve yaşadıkları ülkelerinin siyasetçileri tarafından eleştiri yağmurlarına tutulmuşlardı.

AVRUPA TÜRK-İSLAM ÇİZGİSİNDE YAŞANTIYA KARŞI

Eleştirilerin odağında kendilerini bulan Avrupa’daki Türkler, yıllarca yaşadıkları ülkeye entegre olamadıkları yönünde suçlamalarla karşılaşmış ve zaman zaman da hakaretlere maruz kalmışlardır. Bu ithamlar karşısında kendilerini yaşadıkları topraklara ait hissedemeyen Türkler, geleneklerinden kopmayarak Türk-İslam çizgisi doğrultusunda bir hayat sürdürmeye devam ediyorlar. Yaşamış oldukları bu hayat tarzı, Avrupa’daki siyasetçiler tarafından kabul görmemekte ve kendilerinin yaşamış olduğu gibi seküler bir yaşam tarzının toplumda kabul göreceğini ifade etmektedirler.

Her ne kadar farklı kültürlerin bir arada olmasını bir nevi kültür zenginliği olarak ifade etseler de egemen kültürlerinin etrafında şekillenen bir kültür zenginliğini kabul etmektedirler. Bu yüzden farklı kültürlere ve geleneklere sahip olanlar, toplumda ötekileştirilerek yaşadıkları ülkeye olan aidiyet hislerinin kaybolmasına sebep oluyor. Bu kitle de kendilerinin kabul gördüğü ve hor görülmedikleri kesimlerde bir kimlik arayışına giriyorlar. Bu arayışta kendilerini, din ve vatanperverlik çatısı altında toplanan partilere karşı daha yakın buldular ve tercihlerini hep bu yönde verdiler.

Yapılan seçimlerde de sağ ideolojiye yakın partilere eğilim gösterdikleri de seçim sonuçlarından analiz ediliyor. Bu kitlenin seçimlere olan etkisi hiç de göz ardı edilecek gibi değil. Bunun önemini kavrayan siyasetçiler de seçim programlarında bu kitleye yönelik vaatlerde bulunuyor. Yurtdışından gelecek olan oyların seçime olan etkisini 24 Haziran Pazar günü hep birlikte göreceğiz.

 

Ali DERVENT

Yorumlar

  • (not be published)