GÖNÜLLER BAYRAM ETSİN

Eyüp Salih
Tarih Haziran 13, 2018, 3:48 am
6 mins

İlahi bir mesaja uyarak “kişinin, nefsi isteklerinden kendi arzu ve dilemesiyle kendini alıkoyması, gönlünün çektiği şeylerden kendisini sakındırması” gayesini taşıyan bir süreçte “nefsi isteklerin disiplin ve terbiye” ile düzene koyması sonucunda yaşanması gereken bir bayram. Evet, hak edilen bir bayram. Bir şeyi başarmanın sonucunda kutlanması gereken bir gün.

Bayram ne ifade eder ?

Bayramı bayram yapan nedir?

Bayram, yorulmanın, emek vermenin, erdemli ve ahlaklı bir hayat için terlemenin sonucunda gayeye ulaşmanın verdiği bir mutluluktur aslında. Gayenin gerçekleşmesine sevinen insanlar bayram eder.

Bayram, insanın tam bir insan olmasının verdiği bir mutluluktur. Gönüllerin bayram yapması asıl bayramdır. Bir eğitim sürecinde kendine dönen, kendini bulan, kendini gören, kendi ile barışan insanın kendisiyle bayramlaşmasıdır. Gözünden gaflet perdesinin kalkması, gerçeği görebilmesi, varoluş hakikatına varması, hikmetle nurlanarak irfana ermek, kalbi olgunluğa ve ahlaki mükemmeliğe ulaşmaktır bayram.

İnsanlar arasını bozacak her türlü suni ayrımlar, hırslar, hasede dayalı rekabetler ve büyüklenmeler bayramın tadını kaçırır. Önemli olan toplumsal kardeşliğin ve ahengin bozulmamasıdır.
Sevgisiz bir gönülün bayram etmesi mümkün mü sizce?

Bayramı bayram yapan gönüldeki sevgidir, sevgi!

Sevgiden yoksun bir gönül nasıl bayram eder ki!
Sevmeyi, saygıyı bilmiyorsan, sevilemiyorsan, insana değer veremiyorsan, dostuna güvenemiyorsan, gönüller yapamıyorsan, gönüllere giremiyorsan…

Yunus Emre ne diyor:

Ben gelmedim davi için
Benim işim sevi için
Gönüller dost evi için,
Gönüller yapmaya geldim.

Bayram, birbirimizi sevmektir, saymaktır, anlamaktır, düşünmektir. İnsanlarla hoş geçinmektir, şefkat kanadını indirmektir, merhametle yaklaşmaktır, bağrına basmaktır, dertleriyle dertlenmektir, sıkıntıları paylaşmaktır, mutluluklara ortak olmaktır.

Zulmün yaşandığı bir dünyada, acıların, ıstırapların, feryatların yükseldiği bir ortamda gönül rahatlığıyla yüzler gülebilir mi, gerçek bayram yaşanabilir mi?

Zorluklar içerisinde kıvranan, acı ve ızdırap çeken, geçim sıkıntısı yaşayan, şifa bekleyen, evladını okutamayan, çaresizlik içinde feryat edenlere kulaklarını tıkayanların bayramda güzel elbiseler giyip, gamsız kahkahalar atanların sevinmesi doğru mudur?

Başkasının muhtaç olduğunu gören insan kendisinin de muhtaç olduğunu unutmamalıdır. Herkesin bir çok şeye ihtiyacı var, muhtaçtır. Hatta sonsuz muhtaçlıklar olduğunu hatırlamalıdır insan.

Belki de bayram, insanın kendisine tekrer tekrar seslenme vesilesidir.

Ey İnsan!
Ne olursan ol, zengin ol, padişah ol, kuvvetli ve kudretli de ol, amma bil ki mutlaka sen de muhtaçsın . Ne olursan ol, muhtacı hor görme, ona kızma.

“Muhtaçlığını öyle gör ki, muhtaçları da gör!
Acizliğini öyle anla ki, acizleri fark et!”

Herkes kendine göre bayram ediyor. Hiç şübhesiz de herkesin bayram etme hakkı var. Bayram bir “sevinç ve eğlence günü” olarak kutlanmalıdır. Ama bunu yalınız sana hakk olarak değil. Başkasının da hakkı olduğunu düşünmeli… Bencillikten vazgeçmelidir.

Bayram, yaşlı gözlere bir sevinç…
Bayram, kırık gönüllere bir merhem…
Bayram, insanlara bir tebessüm…
Bayram, karşıdakine bir tatlı söz…
Bayram, düşenin elinden tutacak bir el…
Bayram, hastaya bir şifa…
Bayram, kimsesize bir dayanak…
Bayram, yetime bir şefkat…
Bayram, dostlukta samimiyet..
Bayram, mutluluğun paylaşımı…

Gönül kıranların, insanları rahatsız edenlerin, sözleriyle zehir saçanların, haksızlık yapanların, iki yüzlü davrananların, kalbi sızlamadan iftira atanların, içinde haset barındıraların, kibirden şımaranların, kalbinde nefret ve kin besleyenlerin, merhamet ve şefkatten yoksun olanların, hal ve davranışlarıyla kırıcı olanların, gönüllerinde sevgi olmayanların bayramları bayram mı oluyor?
Gerçek bayram, nefsin esaretinden kurtulabilmişsen, nefsinden kötülükleri çıkarabilmişsen, gururundan, kibrinden, inadından, hasedinden, kininden,intikamından vazgeçebilmişsen, helallık arayabilmişsen, helal edebilmişsen, bayram senin bayramındın.

Bayramın bayram ola…

Nefsin arzularına esir olmuş olan insan nasıl bayram eder ki?
Bayram , dostluğun değerini bilmektir…
Bayram, dost kazananmanın önemini anlamaktır…
Bayram, kendini bilmek, bulmaktır…
Bayram, kırgınlıkları onarmaktır…
Bayram, gönlün yar ile bayram etmektir…
Bayram , huzura kavuşmaktır…
Bayram, razı olmaktır…
Bayram, saf, temiz , arınmış bir gönle sahip olmaktır.

Gönüller hoş ola, yar ile Bayram kıla.
Hayırlı bayramlar!

Bir Sonraki Yazi

SUSMAYI BİLMEK

3 Comments to: GÖNÜLLER BAYRAM ETSİN

 1. Avatar

  Sinasi baki

  Haziran 13th, 2018

  Bayram mubarek ola…eline sağlık DOSTUM

  Cevapla
 2. Avatar

  Aysel

  Haziran 13th, 2018

  Gamsız kahkahalarla gönüller yıkan değil, üzüntülere ortak olarak gönüller yapan bir bayram.
  Gökten lutfedilen bir bayram.
  Gerçek bir bayram.
  Gerçekçi bir bayram.

  Cevapla
 3. Avatar

  Veysel

  Haziran 24th, 2018

  Evet,teşekkür ederim.Saygılar,selamlar…

  Cevapla

Yorumlar

 • (not be published)