ADALET BAKANLIĞI: “SAYIN İNCE’NİN İDDİALARI GERÇEK DIŞIDIR”

Yabende
Tarih Mayıs 18, 2018, 2:49 pm
3 mins

Adalet Bakanlığı, CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin FETÖ’yle ilgili iddialarının kaynağının belirsiz ve tamamen gerçek dışı olduğunu açıkladı.

Adalet Bakanlığı, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesi için Türkiye’nin usulünce başvuruda bulunmadığını öne süren CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye tepki gösterdi.

Bakanlık, İnce’nin iddialarının tamamen gerçek dışı ve iade talebinin eksiksiz ve usulüne uygun olduğunu açıkladı.

“Fetullah Gülen hakkında 15 Temmuz darbe girişiminden önce işlediği suçlarla ilgili dört ayrı dosya üzerinden hazırlanan iade talepnameleri 19 Temmuz 2016 tarihli yazılarımız ekinde Dışişleri Bakanlığımız kanalıyla ABD makamlarına iletilmiştir.

15 Temmuz darbe girişimi ve Sayın Cumhurbaşkanımıza suikast teşebbüsüyle ilgili olarak da üç ayrı dosya üzerinden hazırlanan talepnameler ise 23 Temmuz 2017 ve 20 Kasım 2017 tarihlerinde muhatap devlete iletilmiş ve örgüt elebaşının iadesi istenilmiştir.

İade taleplerimizin tamamı, iki ülke arasında yürürlükte olan ’Türkiye Cumhuriyeti ile Amerika Birleşik Devletleri Arasında Suçluların Geri Verilmesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Adli Yardımlaşma Antlaşması’nda belirlenen usule uygun bir şekilde ve iade için yeterli delillerle birlikte ABD makamlarına iletilmiştir.

Talepler, içerik ve usul bakımından ülkemiz ve ABD arasındaki ikili antlaşmada öngörülen şartları bütünüyle karşılamaktadır. Süreci yakından takip eden başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Başbakanımız, Adalet ve Dışişleri Bakanlarımız da yüksek düzeyli resmî temaslar vesilesiyle bir araya geldikleri muhataplarına taleplerimizin karşılanması ve örgüt elebaşının bir an evvel iadesi yönündeki beklentimizi defaatle dile getirmişlerdir.

Tam, eksiksiz ve usulüne uygun bir şekilde iletilen iade taleplerimizin ABD makamlarınca bir an evvel yerine getirilmesi halen beklenmektedir. Sayın İnce’nin kaynağı belirsiz iddiaları tamamen gerçek dışıdır. Kamuoyunu yanıltıcı nitelikteki bu talihsiz açıklamanın Fetullah Gülen’in iade süreci ile ilgili olarak zaman zaman ortaya atılan asılsız haber ve beyanatlar zincirinin yeni bir halkası olduğu görülmektedir.”

KAYNAK: TRT HABER

Yorumlar

  • (not be published)