Bir Sempozyumun Ardından

Tarih Mayıs 15, 2018, 12:01 am
2 mins

Gönle dokunan satırlardır çoğu zaman. Günlük hayatımızda tamamiyle zahiri hayatın hengamesine odakladığımız için konuşma dilinde gönül ferahlatan sözcüklerle muhatap olmak çok zor. Bu yüzden birkaç satır arasında yakalarız çoğu zaman gönül coşkusunu…

Bizi böylesi bir zahir hayatın içinden çekip çıkaran bir şeylere ihtiyacımız varken bunu hissettiren ve alıp götüren bir programa iştirak etmek cânlanmamızı sağladı.

Genç Tasavvufçuları Destekleme ve Geliştirme Derneği tarafından Amasya’da üçüncüsü gerçekleştirilen III. Bakü’den Balkanlara Halvetilik Sempozyumu zahirin içinde bir nebze bize kendimizden seslenen bir ses idi adeta.

Muazzam bildirilere ve birçok önemli akademik isme ev sahipliği yapan sempozyum İzmir, Eskişehir, İstanbul, Manisa, Azerbaycan gibi geniş kitleden bir katılımla gerçekleşti.

Azerbaycan’dan Amasya’ya, tasavvuftan aşka, dosttan Yunus Emre’ye dahi birçok mutasavvıfın eserlerine ve hayat görüşlerine yer verilen sempozyum bilgi ve ilmi bütünleştiren bir özellik göstererek örneklik teşkil eden sempozyum tasavvufî neşvenin gönülde yankı bulan bir izharı olan tasavvuf musîkisini de misafir eyledi.

Gelişen dünya düzeninde böylesi hizmet faaliyetlerine ne denli ihtiyacımız olduğunu hatırlatan organizasyonların çoğalması temennisiyle Dernek Onursal Başkanına ve Dernek Başkanına sizlerin nezdinde sonsuz şükranlarımı sunarım.

Baki muhabbetle selam eder. Gönül dostlarının izinde bir ömür sürebilmeyi niyaz ederim.

Bir Onceki Yazi

Bir Cemâlin Seyri

Bir Sonraki Yazi

Oruç

One Comment to: Bir Sempozyumun Ardından

  1. metin hakverdioğlu

    Mayıs 15th, 2018

    SİNEM HANIM,
    Dünyada insanlığın büyük bir değişim geçirdiği herkesin malumudur. Maalesef bu değişim Müslüman dünyasında dinden uzaklaşmaya doğru bir yol izlemektedir. Gençlerin tutacak bir el, sarılacak bir dal bulamadıkları bu çağda elimizden kayıp gitmesi mukadderdir. İşte bu noktada gerçekleştirdiğiniz faaliyetler önem kazanmakta ve Müslüman gençlere yeni umut kapıları açmaktadır. İşimiz zordur, işimiz karıncanın Hz. İbrahim’in ateşine ağzıyla su taşıması kadar zordur; ancak en az onun kadar haktır, doğrudur. Bu hak yolda yürüyenlere ne mutlu, bu kutlu amacı sırtlanan binlerce gönle ne mutlu. Allah hiç bir emeği zayi eylemez, inşallah Amasya’da harcadığınız emeğin de semeresini hem sizlere hem de tüm İslam âlemine kat be kat nasip eder. Baki selamlar.

    Cevapla

Yorumlar

  • (not be published)