GÖNÜLLERİN ŞÂD EDİLDİĞİ HAFTA SONU

Yabende
Tarih Eylül 29, 2018, 4:01 pm
5 mins

Genç Tasavvufçuları Destekleme ve Geliştirme Derneği bünyesinde gerçekleştirilen sempozyumlar serisinin son ayağı, sefer ettirdiği Amasya diyârlarında aşka talip tüm canların gönüllerini şâd ederek idraklerinde açılımlara vesile oldu.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Bakü’den Balkanlara Halvetilik Sempozyumu, miski amber kokulu Hakk yollarına düşürdü acz gönülleri..

Hakk’a, peygambere ve esrâr-ı ilâhiyyeye yakınlaşmayı ve vâsıl olmayı talep edenlerin sığınağı, doğrudan veya bilvesile feyz alınan, gerek ferdî gerekse toplumsal hayatta derin izler bırakan bir gönül ocağı olan, yetiştirdiği mühim şahsiyetleri, yüzyıllara boyun eğmeyen eserleriyle geçmişten günümüze önemini koruyan Halvetîlik, gönülleri bir eylemenin niyetinde sefer edilen şehr-i Amasya’da konu edildi.

Her bir katreden hâsıl olan şevk ve heyecan, gönül tellerini titreterek dernek bazında sunulan güzelliklere minnet ettirdi.

Dernek Onursal Başkanı Hasan Şükrü Yayıntaş ve Dernek Başkanı Sühendan Erdin önderliğinde dernek yönetimi ve üyelerinin ele ele verdiği, birlik ve beraberlik içinde ilmi kuşanmış bir hizmet sunuldu.

“İlim talebi için yola çıkan kimse dönünceye kadar Allah yolundadır” hadis-i şerifini düstur edinip çıkılan bu yolda, ilmi ve bilimsel bazda sunulan bildiriler ve gerçekleştirilen konuşmalar, aşkın tüm yollarından dem vurarak aşk ve muhabbetin birleştirici ve bütünleştiriciliğine işaret etti.

Bakü’den Balkanlara Halvetilik Sempozyum silsilesinde her bir serinin bir öncekinden daha da güzelleştirilerek hazırlanması ve sürekli yükselen bir çıta çizen derneğin her geçen gün hizmetlerine bir yenisini eklemesi insanlığa emsal teşkil etmektedir.

Katılım oranının yüksek olduğu sempozyumda İzmir, İstanbul, Bursa, Eskişehir, Azerbaycan, Makedonya gibi çeşitli şehir ve ülkelerden gelen vatandaşlar ile hocalar, gerek sempozyum esnasında gerekse sonrasında unutulmaz bir hafta sonu geçirdi.

Değerlendirme oturumunda konuşan Öğr. Gör. Mehmet Veysi Dörtbudak, “Her güzel şeyin bir sonu vardır. Hem sadra hem de zihne hitap eden gönül ve bilgi dolu konuşmalar yapıldı. Çok şükür gençlere yer verilmiş, sempozyuma gönülden katılım olduğunu görüyoruz. İnşallah devamı olacaktır” diyerek Dernek Onursal Başkanı Yayıntaş şahsında emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Oturumda dernek yönetimine tek tek teşekkürlerini ileten Dr. Öğr. Üyesi Metin Hakverdioğlu ise “Burada bir çerağ yaktık ve bu çerağın ilerde büyük bir aydınlık yaratacağına adım gibi eminim. Bu salondan çok daha büyük bir kitleye ulaştık. Dernekteki arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Gerçekten çok güzel bir katılım sağladılar. Genç olmaları hatta çocuklarımızın bulunması beni duygulandırdı. Geleceğimiz için umut bu olsa gerek” dedi.

Değerlendirme oturumu son konuşmacısı Prof. Dr. F. Beylü Dikeçligil, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Yoğun ve yorucu bir gün geçirdik. Bedenlerimiz yoruldu ama gönlümüz coştu, ruhumuz kanatlandı ve nefsimiz sesini kısıp bir köşeye sindi. Bu güzel gün hem bilgi açısından hem de manen çok şey kattı bizlere. Öncelikle manevi önder Hasan Şükrü Yayıntaş, Sühendan Erdin ve tüm gençlere gönülden teşekkür ediyorum. Bunlar çok büyük hizmetler, Rabbim bütün çalışmalarında kolaylıklar ihsan etsin. 19 tebliğ sunuldu fakat salonun sinerjisi hiç eksilmeden izlenildi. Bu her sempozyumda olan bir şey değildir, bugünün bir ayrıcalığı var. Günümüzde bu irfan ocağını kuran büyüklere çok teşekkür ederim”

Cenab-ı Hakk’tan böylesi güzelliklerin artmasını niyaz ederiz..

 

Yorumlar

  • (not be published)