NUR-UL ARABÎ PANELİNDE İKİNCİ OTURUM

Yabende
Tarih Eylül 29, 2018, 6:14 pm
3 mins

III. Uluslararası Pir Seyyid Muhammed Nur-ul Arabî Vahdet Söyleşileri Paneli ikinci oturumu, konuşmacıların bildirilerini sunmaları ile gerçekleşti.

Oturumun ilk konuşmacısı Dr. Kemal Aydın, Pir Seyyid Muhammed Nur-ul Arabî’nin hayatından bahsederek Pir’in İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde talebe yetiştirdiğini belirtti.

Tevhidin ana direğinin kelime-i tevhid, ‘Lâ İlâhe İllallah’ olduğunu vurgulayan Aydın, tevhidin anda yaşanması gerektiğini söyledi.

Dr. Aydın, sevgi, saygı ve hürmette ölçünün önemini belirterek “Melâmilik birlik ve berberlik yoludur” dedi.

Oturumun ikinci konuşmacısı Mahmut Dipşar, Allah’tan başka her şeyin hayal olduğunu vurgulayarak bunun idrak edilemediği için vahdet-i vücud anlayışının kişide oluşmadığını belirtti.

Zati olduğunda kişinin her mertebeye ulaşılabileceğini söyleyen Dipşar, “O kadar iyi ol ki farkına varma, yaptığın iyiliği unut. Bu beden Hakk’ın bedeni olsun” dedi.

Dipşar, her insanın bir miracı olduğundan söz ederek işin özünde samimiyet, alçak gönüllülük ve acziyet yattığını vurguladı.

Konuşmasında Resullulah’ın emaneti Ehl-i Beyt ve Kitabullah hakkında bilgilendiren Dipşar, sıddık-ı ekberin mühim bir mesele olduğunu belirtti.

Oturumun üçüncü konuşmacısı Dr. Mustafa Tekçe, konuşmasına GTDGD Onursal Başkanı Hasan Şükrü Yayıntaş’a ve konuklara niyazlarını ileterek başladı.

Gönülde ahlak-i Muhammed doğumunun şart olduğuna vurgu yapan Dr. Tekçe, sevgi, saygı, edep, sıddıkiyet ve ilim olmadığı taktirde Hz. Ali kapısına ulaşılamayacağını belirterek çekirdeğe giden bu yolda birinci koridorun bu hallerle geçilebileceğini söyledi.

Dr.Tekçe, Ehl-i Beyt olmadan Ali kapısına yaklaşılamayacağını söyleyerek “Muhammed’in şehrine ehadiyet ile girebiliriz”dedi.

Ayrılığı bırakalım, hep beraber bu güzel anı yaşayalım diyen Dr. Tekçe’nin, “İkiliği yok edelim Tek’liği bulalım” niyazında bulunarak konuşmasına son vermesi ile Murat Özlahlan sözü devraldı.

“Allah yolunun taliplerinin yar ve yardımcısıdır Nur-ul Arabi” diyen Özlahlan, alemde Hakk’ın zuhurunun insan-ı kamil ile olduğunu belirtti.

Konuşmasına kıssa ile devam eden Özlahlan, Efendimiz(s.a.v)’in muhabbetle ölçüyü nasıl ortaya koyduğunu aktardı.

Federasyon Başkanı Mehmet Çelik Çeken, oturum sonunda konuşmacılara plaket takdim etti.

Yorumlar

  • (not be published)