NUR-UL ARABÎ PANELİNDE İLK OTURUM

Yabende
Tarih Eylül 29, 2018, 12:07 pm
3 mins

III. Uluslararası Pir Seyyid Muhammed Nur-ul Arabî Vahdet Söyleşileri Paneli ilk oturumu, konuşmacıların bildirilerini sunmaları ile gerçekleşti.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda açılış konuşmasını Fehmi Özden yaptı.

“Güzellerin cem olduğu bu toplantıya hepiniz hoş geldiniz” diyerek konuşmasına başlayan Özden, tevhid anlayışından bahsetti.

Özden, Hz. Pirin kabr-i şerif resimlerinin bulunduğu slayt üzerinden konuşmasını gerçekleştirerek kabrin şu anki durumundan söz etti.

Dernek faaliyetleri hakkında bilgi vererek Uluslararası Melâmi ve Tasavvuf Dernekleri Federasyonu kurulduğunu belirten Özden, federasyon başkanları ve toplantıyı hazırlayanlara teşekkürlerini sundu.

İlk oturum, Ahmet Arslan’ın “Besmelenin Sırrı” başlıklı bildirilerini sunması ile başladı. Elif, Lam ve Mim hakikatinden bahseden Arslan, “Kur’an’ın ilk ayeti olan Alak Suresinde kastedilenin insanın kendini okuması olduğu açıktır” dedi.

Kur’an’ın nüzul sırasına göre surelerin manalarını aktaran Arslan, satırlardaki Kur’an’ın ötesinde sadırdaki Kur’an’ın okunmasının önemini vurguladı. Mürşid-i Kamilin gerekliliğinden söz ederek, “Sayfa sayfa mürşid-i kamilden ilm-i ledünü almalıyız” ifadelerini kullandı.

Oturumun ikinci konuşmacısı Ahmet Hulusi Yıldırım, “Lâ İlâhe İllallah diyen bir kimse Allah’ın varlığını tasdik eder, kulluğun gerekliliğini ortaya koyar” dedi.

Kendini aradan çıkarabilmenin önemine vurgu yapan Yıldırım, nefsin tesiri altında kalınmaması gerektiğini belirtti.

“Allah zanni yollardan, hayalden ve vehimden bizleri korusun” niyazında bulunan Yıldırım’ın ardından bildirilerini sunma sırası Vasfi Kırkan’a geldi.

İnsan kavramından bahseden Kırkan, insan yetiştirmenin hayli zor olduğunu belirterek “Allah ünsiyetini yüklemiş, muhatap eylemiş, halifelik vermiş, bu alemde tüm güzel özellikleri insanlara vermiş. Düşünme ve tefekkür etmeyi bahşetmiş” dedi.

Oturumun son konuşmacısı Naci Kalay, Nur Suresinden bahsederek “Ya Habibim emrolunduğu gibi dosdoğru ol” ayet-i kerimesinin önemini belirtti.

“Efendimizin gösterdiği ölçülerden Melâmiler ayrılmamalı” diyen Kalay, ayette Efendimize belirtildiği gibi Melâmilerin dosdoğru olması gerektiğini söyledi.

Kalay, emirlere uyanların kazandığını uymayanların ise güzelliklerden yoksun kaldığını belirterek “İnşallah tüm Melâmiler bu emirlere uyabilirler” niyazında bulundu.

Federasyon Başkanı Mehmet Çelik Çeken, oturum sonunda konuşmacılara plaket takdim etti.

 

Sevil Karesi/Didem Erbiçer

 

Yorumlar

  • (not be published)