Cumhur Ittifakı, Gönül Ittifakı

Avatar
Tarih Nisan 18, 2018, 8:20 am
4 mins

Ak Parti ile MHP Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ittifak yapacak ki milli mütabakat vücut bulsun düşman çatlasın.
Lakin evvelinde yerel seçimler önümüzde mevcuttur.
Hal böyle olunca bir gönül ittifakı şarttır.
MHP’nin kıl payı kaçırdığı şehirlerde Ak Parti MHP’yi, Ak Parti’nin CHP’ye ve HDP’ye kıl payı verdiği şehirlerde ise MHP Ak Partiyi desteklemeli ki yerel seçimlerde gönül bağı kurulsun.
Millililik ve yerlilik köklerini sarsın.
Trakya, Eskişehir, Aydın, Giresun, Iğdır gibi şehirler başta olmak üzere bir çok şehir böyle MHP’ye ve Ak Parti’ye kazandırılabilir.

Mesela iki partinin yerel seçimlere gönül ittifakıyla girmesi halinde, CHP’den 10, HDP’den de 1 belediye ittifaka geçecek.
CHP, Aydın’da 2014’te 43,8 oy oranıyla kazanırken Aydın’da gönül ittifakı ile iki partinin oy oranı 50,8 oluyor.
Burdur’da, AK Parti yüzde 35,1, MHP ise yüzde 17,4 oy potansiyeline sahip. İttifak olursa oy oranı 52,5 ile 2014’te yüzde 44,4 alan CHP’yi geçiyor.
Edirne’de ise CHP yüzde 36,9’la birinci çıkmıştı. AK Parti yüzde 29,9, MHP ise yüzde 18,3’lük oy aldı. Toplamda yüzde 48’e ulaşıyor ki Edirne’ye CHP veda ediyor.
Eskişehir’de yüzde 45,3’le seçimleri CHP alırken AK Parti yüzde 39,1, MHP ise yüzde 11,2 oy almıştı. Olası bir ittifakla, Eskişehir de CHP’den alınacak iller arasında.
Giresun’da da CHP yüzde 46,3, AK Parti yüzde 39,1, MHP ise yüzde 11,9 oy aldı. Giresun da ittifaka katılacak illerden biri.
Hatay, Kırklareli, Tekirdağ’ da da durum aynı.

CHP’nin odun koysam kazanırım, hizmet etmesemde yerim sağlam zihniyetini sarsmanın vakti gelmiştir.
Yerel seçimlerde böyle bir ittifak kurulmalı ki Cumhur Ittifakı daha da sağlamlaşsın.
Cumhur Ittifakının sağlamlaşması demek ilk turda milli mütabakatın kazanması demektir ki ikinci tura kalmadan ve sorgulamaya mahal vermeden sistemin yürürlüğe girmesinin garantileşmesi demek.
Ak Parti ve MHP bu hususta bir an evvel görüşmelere başlamalı.
Devlet Bahçeli erken seçimi gündeme taşısa da yerel seçimle ilk yumruk vurulmalı ki Genel seçimlerde doğrulamayıp ikinci darbe alınabilinsin.
CHP ve HDP şehirlerde kaybedince tutuşup aleni ittifak arayışlarına gidecektir ki bu CHP’yi daha da geriletecektir.
Nitekim kaybetmenin acısıyla parti içinde aykırı sesler yükselecektir ki bu da genel seçimlerde verimli çalışmayı zedeler.
Hal böyle olunca Cumhurbaşkanlığı Sistemine ve milletvekilliği seçimlerinde yüksek oy oranlarıyla mecliste daha fazla koltuk alınabilinir.
MHP koltuk sayısını arttırarak baraj altında kalacak beklentilerini boşa çıkaracağı gibi oy kaybına uğrayacak olan CHP ve HDP’nin oylarında kaymalar yaşanarak yerini sağlamlaştıracağı ve demokrasinin daha güzel işlemesiyle sonuçlanacaktır.
MHP’nin ana muhalefetliğe yükselmesiyle Türkiye şaha kalkar.
Dış ve iç politikada oynanan oyunlar ters düz edilerek birlik sağlanarak pekiştirilir.
Her iki parti de Gönül Ittifakını düşünmesi gerekmektedir.
Türkiye için, cihan şumul bir devlet olmaya ilk adım atmak için bu ittifak şarttır.

Yorumlar

  • (not be published)