Çarmıh

Avatar
Tarih Nisan 11, 2018, 11:22 am
4 mins

Dünya genelinde Hıristiyan âlemi en büyük bayramlarından biri olan Paskalya yortusunu kutladı. Hz. İsa’nın çarmıha gerilişi ve üç gün sonraki dirilişinin ifadelendirildiği Diriliş Pazarı veya Diriliş Günü olarak da adlandırılan bu dini bayramları, beş haftalık büyük perhizle yapılan hazırlık döneminden sonra haftanın son pazarı kutsal gün kutlanmaktadır. Hayvansal gıdaların tüketilmediği bu perhiz döneminde Kutsal Cuma’nın özel yeri vardır. Hz.İsa’nın çarmıha gerilişi ve Golgota’da ölümünü anımsatan Paskalya Cuması,  Hıristiyan âlemince en acıklı gün olarak belirlenmekledir. Bugün de inanışlarına sıkıca bağlı olanlar su içmek ve ekmek yemekten de sakınmaktadır, bin bir çileye maruz kalıp, çarmıha gerilerek öldürülen Hz. İsa’nın ölüm matemini çekmektedir.

İnsanlık asırlardır benzeri acılar ve matemleri yaşamasına rağmen günümüzde de acımasızca yeni yaralar açmaya, hüzünler yaşatmaya devam etmektedir. Son olarak maalesef Kutsal veya Paskalya Cuma’sında İsrail ordusu  “Büyük Dönüş Yürüyüşü” düzeyenlere acımasızca ateş açmış, barışçıl gösteriler olmasını göz ardı edilerek masum insanlara ölüm saçmıştır. Ölenler arasında görev başında bulunan ve dünyaya yaşananları tüm gerçekleri ile aktarmaya çalışan 30 yaşında ki Filistinli gazeteci Yasir Murteca’da vardı.  “Evine selametle dön”  anne duasıyla işine uğurlanan genç gazeteci o gün son kez anne şefkatini görecek, işini yaptığı sırada hedef alınarak şehit edilecekti. Matem, hüzün dolu, basına, ifade özgürlüğüne kurşun sıkıldığı, acı ve kaygı dolu bir gün.

Hayat denilen bu sahnede günümüzde bilinen, bilinmeyen insanlık uğruna mücadele eden, hak ve özgürlüklerin korunması için ölüm pahasına savaşım gösteren cesur insanlar var. Yaşamak için dünyaya gelen insanoğlu, insanlık değerlerinin yavaşça yitirildiği günümüz koşullarında, sırtında hâlihazırda bir çarmıh taşıyor,  “çarmıha gerilmiş” misali ömrünü yaşıyor. Yeme içme barınma gibi esas hayat koşulları yanında, insanların hayatta tutunabilmeleri, insan olma onurunu koruyabilmeleri için hür, özgür olmaları gerekmektedir. Düşünme ve ifade özgürlüğüne sahip olmalıdır.  Basın, ifade özgürlüğü bizzat gerçeklerin açığa çıkması açısından çok gerekli ve önemlidir. Ancak ve ancak gerçeklerin ortaya çıkması ve bilinmesi, kötülüklerin son bulmasını hızlandırabilir.

Paskalya yortusunun acısız, kedersiz, huzur ve saadet içinde kutlanması çok daha anlamlı ve güzel. Dirilişi simgeleyen yumurta Paskalya geleneğinde önemli bir yere sahiptir.  Kutsal Cuma arifesinde sabah vaktinde dua eşliğinde ilk yumurtalar kırmızı rengiyle boyanır. Ardından da kadınların yaratıcı gücüne göre farklı desen ve renklere bürünen yumurtalar,  paskalya günlerinde hediye edilir.   Din mensubiyetine fark etmeden tebrik edenlere hediye edilen dua içerikli , desenli yumurtaların, dirilişe, yeni bir güne, özgürlüğe, barış ve sevgiye kavuşması  temennisiyle…

Bir Onceki Yazi

İkram

Bir Sonraki Yazi

GÖNÜL DAĞI

Yorumlar

  • (not be published)