İkram

Avatar
Tarih Mart 27, 2018, 9:32 am
4 mins

Mart ayının sonlarına yaklaştığımız bu günlerde kıştan çıkmanın heyecanı ve baharın nimetlerinin adeta yarış içerisinde olduğunu gözlemliyoruz. Ağaçlar en güzel süslere bürünerek, mis kokularını etrafa saçması ile birlikte doğanın insanoğluna sunduğu ikramlarının cömertliğine hayran kalmamak elde değil.

Bu yıl mart ayında ağaçların dallarında açan bahar çiçekleri apayrı bir olgu yaşadı. Hayata gülümseyen bahar çiçeklerinin üzerine kar taneleri düştü ve etrafa büyüleyici bir manzara sergiledi. Bahar çiçeklerine ilk anda yakıştırmadığımız kar tanelerinin rahmet gücüyle kondukları, bereket ikram ettikleri malum.

Mart ayında İslam âlemi için büyük önem arz eden üç aylara girmiş olduk. Bu ayların içerisinde idrak edilen kandiller, büyük geceler insanların arasındaki sevgi bağlarının pekişmesine vesile olmaktadır. Bu aylarda dua ve ibadetlerin yoğunluk yaşadığı, ruhlara manevi zenginliklerin bahşedildiği, gönüllerde sevgi ve muhabbetin artığını sezinleyebiliyoruz. Üç aylara girildiğinde ve özellikle de kandillerde ikramda bulunma geleneği bir başka güzellik. Evlerde itina ile hazırlanan helvalar, farklı farklı tatlılar, mübarek gün ve gecelerin hürmetine yapılan ibadetler, dualar, hayatımıza mana kazandırıp, güzelleştiren manevi zenginliktir. Maneviyatın hâkim olduğu bu aylarda, ibadet ve dualara, merhamet ve sevginin de eşlik etmesi insanlığa çok şeyler kazandırabilir. İnsanların birbirine ilk başta saygı ve hürmet ikramında bulunmasını öğrenmesi aslında en önemli gerçekliktir. Sevgi ve muhabbet bu ikramların en sevileni, en tercih edileni olmalıdır. “Hiçbir şeyin yoksa tatlı söz ikram et” deyimi bu düşüncelerimizi ne kadar güzel anlatmaktadır. En pahalı ikram bile samimiyet ve sevgiden yoksun olunca değerini yitirebilir. İçten, samimi bir tebessüm yakınlarımıza, sevdiklerimize, etrafımızı kuşatan tanıdıklarımıza ikram edebileceğimiz en güzel hediyedir.

Tebessüm edebilmek için içimizde sevgi ve huzuru konuk etmeliyiz, benliğimizi olumlu hasletlerle bezemeliyiz, iyilik ve merhamet duygularını beslemeliyiz. Hakiki manada kemale erip, insan olmayı idrak ettiğimizde bütün benliğimiz sevgi olur, haliyle de huzur ve saadet akıtan pınar misali, sadece ve sadece iyilik, güzellikler yaşatırız. Tebessüm etmek, merhamet göstermek, hoşgörülü olmak insanlığa getirisi büyük örnek davranışlardır.

Etrafımızı kuşatan her türlü kötülük ve yozlaşmaya rağmen sevgi besleyerek, saygıyla muamele ederek ortada ne kadar çirkinlik varsa yok edilebilir. İnsanlığı bilgi, sevgiyle birlikte hareket ettiğinde huzur dolu günlere taşıyabilir.
Gönüllere selamın bereketiyle, sevginin ikram edilmesi temennisiyle…

Bir Onceki Yazi

Kadın

Bir Sonraki Yazi

Çarmıh

Yorumlar

  • (not be published)