“EN AZ %60”

Yabende
Tarih Mart 22, 2018, 12:58 pm
4 mins

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün akşam katıldığı CNN canlı yayın programında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Gündeme ilişkin yöneltilen sorulara daha önceki açıklamalarıyla bağdaşmayan cevaplar vermesi ise tutarsızlık ve inandırıcı olmadığı yönünde yorumlamalara yol açtı.

CHP’nin dine bakışının nasıl olduğu yönünde bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, “Müslümanlıkta güncelleme olmaz. Kur’anımız var, temel ilkeler ordadır, bitti. Mezhepler sonradan çıkmıştır zaten. Ama ana dayanağımız Kur’an-ı Kerim’dir” diyerek “Türkiye’nin ‘İslami kurallara uymayan bir ülke’ olduğunu da ekledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve CHPli vekillerin daha önceki Afrin Operasyonunun olmaması yönünde ve PYD-YPG’yi terör örgütü olarak nitelendirmediklerini açıklamaları üzerine Afrin Operasyonuyla ilgili “CHP daha önce Afrin’in merkezine girilmesi yanlış demişti, bunu bir açıklayabilir misiniz? Bundan sonra nasıl devam etmeli?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, Zeytin Dalı Harekatı’nı en başından beri desteklediklerini vurgulayarak, “Afrin merkezi yerleşik bir merkezdi, orada 100 binin üzerinde insan yaşıyordu. ‘Afrin merkezine girerseniz, kim sivil, kim terörist ayırt edemezsiniz, dolayısıyla saldırılar olabilir, bu konuda dikkatli olmak lazım.’ Söylediğimiz buydu” açıklamasını yaptı.

“SURİYE’Yİ BU HALE GETİREN HÜKÜMET, ESAD İZİN VERDİĞİ İÇİN AFRİN’E GİRİYORUZ”

“Önemli olan Esad mı, Suriye’nin toprak bütünlüğü mü?” sorusunu soran Kemal Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bugün eğer biz Afrin’e giriyorsak Esad izin verdiği için giriyoruz. Rusya izin verdiği için giriyoruz oraya. Yoksa nasıl gireceğiz? Terörle mücadele ediyoruz. Biz Suriye topraklarını almak için değil, kendi ülkemizin güvenliğini sağlamak için oraya giriyoruz. Dolayısıyla Suriye’yi bu hale getiren hükümet, açık ve net söylüyorum, Suriye’de iç çatışmaları kışkırtan oraya benzinle giden hükümet, Türkiye’yi koruyan da ordu. Biz niye ‘kahraman ordumuz’ diyoruz? Hükümetin yapmış olduğu bütün hataları ordu düzeltmeye çalışıyor. Nasıl düzeltmeye çalışıyor? Şehit vererek düzeltmeye çalışıyor. Emin olun bunların yatacak yeri yoktur.”

SENİN NE İŞİN VAR SURİYE’DE, ORTA DOĞU BATAKLIĞINDA?”

“Senin ne işin var Suriye’de, Ortadoğu bataklığında? Hangi gerekçeyle sen bunları getirdin, YPG’yi başımıza bela ettin, IŞİD’i başımıza bela ettin, oraya silah gönderdin. Sonra kalktı dedi ki ‘Amerika bizi terk etti, bizi aldattı.’ Egemen güçlerin telkinleriyle dış politikayı oluşturursan, işte burnun bu hale gelirsin sen.”

EN AZ %60

Seçimde hedeflenen oy oranının sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, “En az yüzde 60. Yüzde 50+1 falan değil. Ben yüzde 60 diyorum, belki yüzde 70 çıkar ama biz demokrasiyi her halükarda getirmek zorundayız. Aksi halde Türkiye, karanlık bir sürecin içine girecek.” dedi.

Yorumlar

  • (not be published)